Varia: meridiaan van Ootmarsum Sinds het lezen van Dava Sobels spannende boek, over het oplossen van het lengtegraden- probleem, fascineren mij meridianen boven matig. Henk Holsbrink maakte in DHC 2013-4 in 'Varia: meridiaan van Franeker' melding van zo'n fenomeen in die Friese stad. In de bus naar Brussel, tijdens de excursie van DHC naar het Nationaal Geografisch Instituut van België, kwam zijn publicatie over Franeker ter sprake. Aansluitend kwamen er een aantal ontmoetingen met meridianen, her en der in Europa, boven tafel. Ik durf me inmiddels er varingsdeskundige te noemen; Greenwichhet Meridian Courtyard op een natte november middag, Praagop het stadhuisplein vol met wachtenden voor het astronomische uurwerk, Bologna, met bussen vol toeristen in de kathe draal, en Frankrijkhier staan 'la Meridienne Verte'-bordjes eenzaam langs de doorgaande wegen. Niet alleen in Parijs, nee, van Duin kerken tot in de Pyreneeën. Conclusie: de publieke belangstelling voor welke meridiaan dan ook is in mijn beleving NUL komma NUL. Deze zomer was het weer raak, tijdens een 'zomaar-er-even-tussenuit'-vakantie in Twente, in Ootmarsum. Ootmarsum Het is goed vertoeven op het Kerkplein in Oot marsum, vooral als de zon schijnt zitten de ter rassen vol. Niet alleen in de zomer, maar ook in de overige seizoenen. Geen van die bezoe kers heeft er weet van dat er in het plaveisel tussen de torens van de HH Simon en Judas Kerk en het Oude Stadhuis iets bijzonders te zien is. In een boekje, op A-6 formaat uitge bracht door de werkgroep 'Kunst in Sterren beelden', wordt dit jaar uitgebreid stilgestaan bij de hobby 's van de onlangs overleden Bote Holman (1935-2014). Hij ontdekte dat de to renspits van de RK Kerk en de windvaan van het stadhuis op dezelfde meridiaan staan. Hij ging ermee aan de slag en ontwierp de Oot- marsumse Zonnekalender, die te vinden is tussen de torens in het plaveisel van het Kerk plein. Holman ging ervoor en wist iedereen in de stad ervan te overtuigen dat deze meridiaan een waar 'fenomeen' was. In de zesde editie van 'Kunst in Sterrenbeelden' wordt dit nog maals uit de doeken gedaan. De Meridiaan van Ootmarsum werd in 2007 met 'toeters en De torens bij het kerkplein in Ootmarsum (foto 's auteur) Meridiaan Ootmarsum met een extraatje (2007} 158

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 32