bellen' gerealiseerd. In België noemt men zo iets 'gematerialiseerd'. Ootmarsum bezit op geografisch en astrono misch gebied een fenomeen, dat op drie pun ten wordt toegelicht: 1. Twee belangrijke torens, die van de RK Kerk en die van het Oude Stadhuis, staan sa men precies op een lijn die ook door de geo grafische polen van de aarde gaat. Ofwel de meridiaan van Ootmarsum met een dubbele vastlegging. 2. De afstand tussen de torens op het Kerk plein komt precies overeen met de schaduw lengte van de kerktoren (bol onder de haan) op het lentepunt. 20 maart, en dus ook op het herfstpunt, 23 september. 3. Als derde bijzonderheid wordt genoemd dat de kerktoren precies tussen de stadsgrenzen zou liggen. Zoiets is lastig te controleren, maar ik twijfel er sterk aan. Ook een schets van de ligging van de sterrenbeelden in de 'dieren riem van Ootmarsum' levert op dit punt geen duidelijkheid Nu iedereen toch op een van de terrassen van het Kerkplein zit, geef ik mijn ogen goed de kost. Van de meridiaan is slechts een gedeelte tastbaar op het Kerkplein aanwezig. Zoals ge zegd reikt de Zonnekalender van 21 maart tot 23 juni en terug, per tien dagen is een granie ten plaatje aangebracht. Daarop kunnen we bijvoorbeeld vernemen wat de lokale geografi- sche coördinaten van de kerktoren zijn: 52gr. 24' 28" NB, 6gr. 53' 49" OL. En ook nog een ster met de letter R Hoe hier te handelen? "Kijkt u in de richting van de stadhuistoren spits, ga dan twee stappen voorwaarts op de meridiaan en kijk precies over de top van de windwijzer, dan ziet u 's nachts als het meezit de Poolster. De Grote Beer roteert om de Pool ster en dan kan - de achterkant van - de wagen dienen om te bepalen wat de sterrentijd is van Ootmarsum", aldus Bote Holman. Op de zuidoosthoek van het Oude Stadhuis is een zonnewijzer geplaatst. Hiermee kun je de sterrentijd overdag aflezen. Tenminste, als de zon schijnt... Tempus vitam regit: de tijd regeert het leven De lijfspreuk van Bote Holman, zou je kunnen zeggen. Hij snapte als geen ander dat de be zoekers van Ootmarsum nadere uitleg nodig hebben. Op een zilveren aardbol, geplaatst op een muurtje bij het Oude Stadhuis, is deze tekst te lezen: "Op het kerkplein ziet u een deel aangelegd van de denkbeeldige lijn van de Noordpool naar de Zuidpool; de meridiaan van 159 Polaris minus twee stappen op 53 '24'28 NB 'Laagstepunt' (22juni)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 33