Randfiguren (6 Ootmarsum. Deze gaat juist door het voetpunt van de torens van de RK kerk en van het Oude Stadhuis. De schaduw van de bol op de toren van de kerk wijst de datum van heden aan op de meridiaan om 12 uur zonnetijd. Zie de zon newijzers op het stadhuis. Uw horloge staat dan op ca. 13.32 uur zomertijd. Deze datum moet na 20 maart vallen en vóór 23 september. Op die data valt de schaduw van de bol juist op de voet van de toren van het stadhuis. De grote platen van de meridiaan geven de datum rond de 20e van de maand en de kleine plaat jes telkens 10 dagen eerder of later. Deze zon nekalender is de grootste van de wereld! Met de plaat waarop een ster met de letter P is aan gebracht, kunt u de sterrentijd van Ootmarsum bepalen.'' Men 'verlengde' de meridiaan tus sen de twee torens door aan de rand van de oude stad twee granieten zuilen te plaatsen. Graag had ik hierover een boompje opgezet met Bote Holman. Hiervoor zijn we helaas net te laat. We moeten het doen met de tekst op het wereldbolletje. Op internet zijn nog ver klarende afbeeldingen te zien. Deze tonen de functie van de meridiaan, zowel overdag als 's nachts. Alleen bij heldere hemel, dat dan weer wel. Kees van Hamers\>eld Bronnen: Zesde editie Kunst in Sterrenbeelden (2014- 2016) Tekst op zilveren aardbol in de het verlengde van de meridiaan nabij het oude stadhuis (unieke zonnekalender) In column 2 in de vorige editie is herinnerd aan de reeks met landmeetkundige Randfiguren van 2007/2008. Toegegeven: deze werd in 2012-4 aange vuld met randfiguur Dou, ver stopt in een column. Besloten is nu om deze te hervatten in de verwachting van leuke tips! Als herstart nu weer eerst een eigen vondst: Joan Blaeu maakte in 1649 een kopergra vure van Medemblik, versche nen in: "Toonneel der steden van de vereenighde Nederlan den, met hare beschrijvingen". Linksonder daarop prijken ook rondom de schaalstok een landmeter met zijn assistent en de tekst Joannes Schagen Geometra deUneavit 1649De lijnen zijn dus getrokken door Jan Cornelisz. Schagen Medemblik zelf, in 1634 geadmitteerd als landmeter volgens 'Muller en Zandvliet'. uit Adri den Boer 160 Amp/ï/3. Pruitrttt/lP TLB. PRATORICONSVI.IUVS, Scaiiinis «r Sen at vi vrbis micejusck ï.:h:.!.:r: h-n; Vrbij JXJXJh Jcjnnti Gcfmctra 'it- iff.a

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 34