Varia: zicht op de brug Producten van de Arnhemse instrumenten fabrieken van Becker Buddingli en G. de Koningh maakten tot ver in de 20ste eeuw deel uit van het arsenaal van veel landmeet kundige diensten en bedrijven in Nederland. Met B. Holsboer aanvankelijk ook nog als kleine aanbieder, waren zij de vertegenwoordi gers van een breder georiënteerde Arnhemse instrumentmakersnijverheid waarvan, met de vervaardiging van balansen als primair pro duct, de uit Groningen overgekomen Oost- Friese instrumentmaker Christopher Becker (1805-1890) de grondlegger was geweest.1 In 1842 begon hij een fabriek achter zijn nieuw gebouwde woonhuis op het latere nummer 18 aan de Eusebiusbinnensingel. Dit huis staat nog afgebeeld op een foto die kort na het gereedkomen van de verkeersbrug over de Neder-Rijn, in 1936, werd genomen vanaf de noordelijke oprit: links van het midden naast het tuinhekje op de hoek van de toenmalige Hofstraat. 'Nog', want diezelfde foto dient soms ook als illustratie bij de geschiedschrij ving over de in de septemberdagen van 1944 gevoerde strijd om de brug tijdens de Slag om Arnhem. Daarbij had het 2de Bataljon van de lste Parachutistenbrigade op het betreffende stukje Eusebiusbinnensingel zijn hoofdkwar tier dat, ten slotte in het nauw gedreven, door de Britten als laatste stelling bij de brug 'met hand en tand' werd verdedigd. Volgens de dienstdoende telex- en telefoon- wacht op het Rijkspolitiebureau aan het Euse- biusplein - tegenover de toenmalige Markt straat - maakten Britse militairen al in de avond van 17 september 1944 "voor het huis van een dichtbij wonende arts" een mortier- Eusebiusbinnensingel 16 t/m 18 omstreeks 1936 (beeldbank Gelders Archief Arnhem) Leen Aardoom, "Christopher Becker (1805-1890), grondlegger van de 19de-eeuwse Arnhemse instrumentmakersnijverheid", in: De Hollandse Cirkel (DHC) 15 (2013) nr. 3, p. 106-119 164

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 38