opstelling en plaatsten zij een antitankkanon in diens tuin.2 Dat was bij de 71-jarige huisarts dr. Th.G. van Niekerk, die het schuin tegenover gelegen pand Eusebiusbinnensingel 18 had gekocht uit de nalatenschap van de in 1920 overleden advocaat procureur W.E.J. baron van Balveren. Op zijn beurt was Van Balveren in 1906 de op volger geweest van de weduwe J.J. Buddingh. die het pand van 1857 tot 1905 met haar man had bewoond. Uiteindelijk dus het huis dat Becker in 1842 had la ten bouwen en in 1855, bij zijn vertrek naar Amerika, aan zijn compagnon Buddingh had ver kocht. Nu -17 september 1944, honderd jaar later - werd het huis in staat van verdediging gebracht en raakte het nadruk kelijk betrokken bij een gedenk waardige handeling uit de Tweede Wereldoorlog. Het aan gebouwde nummer 17 zou daar bij als het bataljonshoofdkwar tier in gebruik komen. Ook gebouwd in 1842, was dat in het dagelijks leven inmiddels het adres van Bureau Bouwtoezicht en kortelings ook van Gemeentewerken, om veiligheidsre denen tijdelijk overgekomen uit de voormalige fabriek van Becker Buddingh aan de Ver lengde Rijnkade, direct oostelijk naast de oprit van de brug. Met zijn strategische ligging, enigszins vooruitspringend in een bocht van de Eusebiusbinnensingel, moet het één verdie ping hogere pand nummer 16 (geheel rechts op de foto) een beter zicht op de brug en de oprit hebben geboden dan nummer 17. Dat zal ook bataljonscommandant luitenant-kolonel John D. Frost hebben gedacht, toen hij later die zondagavond gelegenheid zocht om de balans van de dag op te maken: "in een hoekhuis dat uitzicht bood op de brug".3 Normaliter was nummer 16 in gebruik als dependance van de Directie Gelderland van Rijkswaterstaat op nummer 15 (het voormalige gemeentezieken huis, net buiten beeld), waar die avond de brigadestaf neerstreek. Overeenkomstig de waarnemingen van de telex- en telefoonwacht op het Eusebiusplein, kreeg dokter Van Niekerk op nummer 18 inwoning van het bataljonsmortierpeloton. Met zijn inwonende dochter eerder die dag naar elders in Arnhem uitgeweken, was hij 's-avonds nog even terug geweest voor sigaren en wijn om de spoedig verwachte bevrijding te vieren.4 Leen Aar doom 18 september 1944 namiddag. Linksonder V.l.n.r: Eusebiusbinnen singel 16 t/m 18. Rechtsboven: voormalig Becker Buddingh. Op de brugoprit: 's-ochtends tot staan gebrachte Duitse pantser colonne (uitsnede foto RAF) 2 Cornelius Ryan, Een brug te ver: Operatie Market Garden, september 1944, Hilversum 2009 (vertaling T. Stam), p. 296-297, en André Horlings, Arnhem spookstad, Rijkswijk 1995, p. 30 3 Ryan, p. 269 4 L.PJ. Vroemen, getypt verslag van gesprek met mevrouw E. van Niekerk, 1986 (Gelders Archief, Documentatiecollectie Tweede Wereldoorlog, inv. nr. 444) 165

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 39