BEHOEDZAAM BESTUUR print! De bewindsman benadrukte meer dat zijn Zuid-Holland al een megaprovincie was. De bewuste foto staat bij de paragraaf 'Metingen in het veld' in het hoofdstuk 'Werken in de buitendienst'. 'Tot in de jaren 80 trokken provinciale landmeters 's zomers het veld in om dijken te meten; in de winter maanden werkten zij de resultaten uit in kaar ten en dijkprofielen. Zo hield de provincie waterstaatkundig de vinger aan de pols.' Tegenwoordig mogen de waterschappen net zoals slagers hun eigen vlees keuren. Die taakverplaatsing was een onderdeel van de afbouw van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland (1875-1986). Inde hoogtijdagen rond 1970 had die nog duizend mensen in dienst en vele districtskantoren. (In 1864 had Thorbecke de provincies meegedeeld dat de Rijkswaterstaat zou worden gereorganiseerd. Hij gaf daarbij de overweging om eigen dien sten te starten. Gelderland en Groningen wa ren de eerste die hierop direct positief reageer den. In 1875 volgde Zuid-Holland. De laatste provincies waren in 1881 alsnog genoodzaakt om een eigen waterstaatsdienst te stichten. De eerdere diensten van Rijkswaterstaat [RWS] waren voor de provincies erg voordelig.) Het eerste hoofdstuk van het boek al is getiteld 'De provincie in kaart'. Naast eigen kaarten staan daarin ook een kadastraal minuutplan en een dito verzamelkaart afgebeeld. De correcte paragraaf daarbij eindigt met de volzin: Het kadaster bestaat nog altijd.In het hoofdstuk over politiek en bestuur blijkt nog dat gouver neur Van der Duyn van Maasdam de koning meldde dat er betere landmeters nodig waren toen het kadastraal werk in de steden begon! Na WOU was de provinciale kaartproductie geconcentreerd in twee diensten, de Provinci ale Planologische Dienst (PPD) en de Provin ciale Waterstaat (PWS), in de jaren 80 opge gaan in respectievelijk de diensten Ruimte en Groen (PPD) en Milieu (PWS). Aardig is een foto van een installatie voor de fotografische reproductie van kaarten bij deze provincie uit 1966, met twee mannen in witte jassen! 'Het actualiseren van kaarten was nu relatief wei nig werk' is de conclusie van de opkomst van de automatisering in de jaren 90. De dynami sche kaarten die deze provincie nu produceert zijn via internet te raadplegen. ('Ze worden continu bijgehouden en zijn dus altijd actu eel. Een hoofdtaak van de tekenkamer van de PWS was de vervaardiging van een Provinci ale Waterstaatskaart, terwijl van 1865-1992 RWS al een nationale Waterstaatskaart maak te. Zuid-Hollands provinciale 'Ferwerdakaart' van na 1954 was een werkkaart. 'Omdat hij in zwart-wit was uitgevoerd, konden de water- staatsambtenaren er makkelijker aantekenin gen op maken dan op de officiële, in kleur uit gevoerde kaart van Rijkswaterstaataldus een uitleg. Rond 1975 verscheen de provinciale kaart toch ook met aparte kleuren voor polder- grenzen en voor polder- en boezemwateren. Beginjaren 90 gold vrij plots: 'De politiek zag te veel overlap met andere waterstaatskaarten en zette vraagtekens bij het kostbare project. Gezien de autonomie snap ik deze vervolgzin niet: 'Tien jaar later hakte het Rijk de knoop door en maakte een einde aan de Provinciale Waterstaatskaart.De Waterstaatskaart van RWS sneuvelde in 1992 al. Zeker in Zuid-Hol land hadden verder de hoogheemraadschappen de oudste cartografische traditie en vond me dio 1975 ook nog 'polderconcentratie' naar deze openbare lichamen plaats. (Als ik dit in 170

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 44