2014 schrijf timmert de provincie ZH net weer aan de weg met: 'Binnen Bureau Geo-Advies zoeken we een procesmatige out-of-the-box- denker') Inzoomen op deze aspecten van landmeten en kaarten is subjectief voor dit tijdschrift. In het totale boek laten acht historici zien wat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland van 1814 tot nu concreet heeft gedaan en dat was veel. Interne efficiencyverbetering was een weerbarstig werk. In 1947 beval een externe econoom aan 'bij wijze van proef het lezen van dagbladen te doen geschieden door één ambtenaar op ieder bureau (van het Kabinet) VVD-gedeputeerde (later Kamerlid) H. van Riel wist hoe je zaken onder de pet moest hou den. Dat kon worden bereikt 'door de hoofd redacteuren van een aantal bladen van tijd tot tijd vertrouwelijk op de hoogte te stellen van belangrijke zaken, met de mededeling dat pu blicatie daarvan op dat ogenblik niet gewenst is'. Een foto die zelfs (klein) de omslag van het boek haalde is er een uit 1971, waarop twee geüniformeerde brugwachters een Delftse draaibrug, de bij geodeten zo bekende Oost- poortbrug uit 1893, nog met de hand sluiten. In 'Behoedzaam bestuur' wordt ook de Ceteco- affaire van juli 1999 genoemd, inclusief de informatieve roman 'Zilverpolder' uit 2002 van Gouwenaar Karei Baarspul, de bankie rende treasurer die volgens de achterflap van zijn eigen boek 'fungeerde als bok, die, bela den met alle zonden de woestijn in kon worden gestuurd om daar te worden afgeslacht (straf rechtelijk ook voorwaardelijk werd vervolgd). De (rode) gedeputeerde die na eenUSA- studiereis was begonnen met de 'Reinventing government'-oekaze had net begin 1999 af scheid genomen en werd toen nog voor de zon de bejubeld! Tot in de ondertitel van 'Behoedzaam bestuur' toe omzeilt men de term jubileum; 1814 heet slechts een 'mogelijk begin', want provinciale staten waren er al sinds de late middeleeuwen en vestigde de Unie van Utrecht van 1579 niet de club van de zeven provinciën, waaronder Holland? De scheiding tussen Noord- en Zuid- Holland is van 1840 en er valt dus zelfs iets voor te zeggen dat de provincie Zuid-Holland in 1814 nog heel met bestond, al was het uit voerend bestuur al wel in tweeën geknipt. Het is een prachtboek van het provinciale Erfgoed huis Zuid-Holland en geen andere provincie besteedde zó aandacht aan 1814! In Gelderland werd op 13 september wel het boek 'Van pottenkijker tot boegbeeld, 200 jaar Gelderse Commissarissen van de Koning(in)' gepresenteerd. Zonder landmeten, met maar 184 pagina's en een prijs van 19,95. Die titel lijkt echter beter: als ik dit rond 21 oktober schrijf staan de kranten net weer vol over een rapport over het gesjoemel met declaraties van de meeste Zuid-Hollandse politici (tot een 50+-declaratie van het aspirant-lidmaatschap van een jachthaven in Hillegersberg ad 522 toe...). Adri den Boer 'Het gedenkschrift bij een jubileum vindt - zo heb ik van prof.dr. J.L. van der Gouw, onze provinciaal inspecteur der archieven, mogen leren - zijn oorsprong in het kerke lijk leven. De feestpredikatie op het eeuw feest van de gemeente of het kerkgebouw werd op verlangen van de toehoorders gedrukt als aandenken, ook als leesstof voor hen. die geschiedenis wensten te lezen ter stichting. De geleerde genoot schappen en universiteiten hebben de traditie van het gedenkschrift in de negen tiende eeuw in geseculariseerde vorm vaste voet doen krijgen. Na 1890 komen in wassend aantal de gedenkboeken van grote ondernemingen, waarbij zich na 1945 die van overheidsdiensten voegen.' Start van het voorwoord van mr. M. Vrolijk, CdK in Zuid-Holland, in: 'Honderdjaar Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland 272 p., Den Haag 1975, dat minstens twee drukken haalde. 171

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 45