Column: landmeten leuker maken 'In het nieuwe gebouw van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft werd maandag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van genoemde dienst een receptie ge houden. Ter bezichtiging van de laboratoria werden de bezoekers verzocht sloffen over hun schoenen aan te trekken, om de spiegelende vloeren niet te beschadigen. Ook professor dr.ir. W. Schermerhorn neemt keurig de voorschriften in acht.Dat stond op 16 oktober 1956 mét foto in De Tijd over de fotogrammetrische zalen. Zoiets vond men tóen leuk. Ook vakblad managers wilden nadien vanuit de anglicaanse cultuur alles rnaar leuker maken. Professional Surveyor Magazine van april 2011 gaf met een cartoon van Chase Ferryman een voorbeeld dat een landmeter voor een fotograaf werd aangezien. De cartoon is in ons nummer 2014-3 geplaatst. Dezelfde cartoonist had in hetzelfde magazine al een landmeter met ontvanger af gebeeld die werd gebeten door een hond en slechts zei 'Don't move!'. Mijn dorpsgenoot Liseth Blitz verzorgt zo sinds vorig jaar (te) sporadisch cartoons in ook Geo-Info naast eerder al in GIS-magazine. HaaTwebstekwww.bIitzontwerpt.nl: 'Illustraties Gé&Yo. De karakters Gé&Yo heb ik mogen ontwerpen voor twee bevriende zakenmannen uit de GEO-wereld. Zij laten ongeveer één keer per twee maanden Gé&Yo commentaar geven op de actualiteiten in deze wereld. De cartoons worden geplaatst in leidende vakbladen en zullen in de toekomst nog voor verdere doeleinden worden gebruikt.' Naast een verwijzing naar het tig-ste deel uit een serie van Young: 'The best ever book of. Surveyor Jokes' nog wat Amerikaanse voorbeelden? Zoeken op 'cartoon surveyor' geeft on geveer 341.000 hits in 0.38 seconden en dat zet toch vraagtekens bij de bladmanagementbe- hoefte aan nieuwe? Om te beginnen de benaming 'Beer leg' uit 2012 voor (slechts?) één van de drie statiefpoten én een kerstkaart, in 2004 gemaakt voor POB Magazine. De webstek www.yourotherleftcomic.com/past-works/van landmeter-cartoonist Wendell T. Harness geeft meer leuks, kijken! Hij interpreteert geodetische instrumenten breder dan als fototoestel of wapentuig. Hij verraadt zijn échte professie ook door een driemansploeg tegen een boer te laten zeggen: 'What the are you doing here?' Op mijn slijmende mail over een be scheiden zwart-wit reproductie in dit tijdschrift antwoordde Wendell snel. In weerwil van de copyrightbanner over het schietlood ter verticale positionering van de kerstboom mailde hij: 'Hi Adri, Thank you for the compliment. Unfortunately, POB Magazine has the rights to the Christinas images as Christmas cards. You would need to contact them for rights to re-use again as Christmas cards." Zo'n vergaand hergebruik doen we dus niet. Opsporen van het vakblad POB Magazine (www.pobonline.com) leidde tot de constatering dat zij niet eens een mail kunnen beantwoorden. De kaart prijkt groter en in kleur bovendien nog herhaaldelijk op Facebook. Met dank en Christmas Greetings dus, hierbij verkleind en in zwart-wit! Adri den Boer 176 Copyright O Wendell T. Harness

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 50