dhc.nl met link op www.hollandsecirkel.nl sinds 2010 in de lucht is en meer films, dan foto's bevat, maar dat dit na veel 'filterwerk' nu snel anders werd. Vragen waren er wel naar links met andere beeldbanken, zoals die van Rijkswaterstaat en naar een e-contactformu- lier voor het vervolmaken van beschrijvingen. Voordracht dr.ir. Roel Nicolai Zoals bekend is uit dit tijdschrift promoveerde donateur Roel Nicolai in Utrecht op 'A critical review of the hypothesis of a medieval origin for portolan charts'. Zoals ook bekend is zou na zijn boeiende uitleg in het Nederlands de oorsprong van de portolaankaarten nog een geodetisch, cartografisch en historisch raadsel blijven. ('Ik kan alleen vertellen waar de kaar ten niét vandaan komen.') Naar aanleiding van de rubriek Reacties in DHC 2014-3 zette liij recht niet gesuggereerd te hebben dat de aarde voor de middeleeuwers plat was. Het misver stand kwam door een uitspraak van een NRC- journalist. Al sinds de calculerende Grieken geloofde men dat de aarde als volmaakte schepping bol moest zijn, maar wist niet hoe dat kwam en in een kaart verwerkt moest wor den. De eerste door Nicolai getoonde haast kerkelijke Hereford Mappa Mundi van 1300 met Jeruzalem in het midden was dan ook 'een kaart voor zondaren, niet voor geodeten'. Daarna verschenen plots de geometrische portolaankaarten, opvallend door de grote nauwkeurigheid van de weergegeven kust lijnen van de Middellandse Zee, die bijna even gedetailleerd zijn als die op moderne kaarten of satellietbeelden. Het woord portolaan komt van portolanidat zoiets als gids. of routebeschrijving naar ha vens betekent en is afgeleid van het Latijnse portushaven. De oorspronkelijke portolani waren geen kaarten maar geschriften waarin de verzamelde kennis van de zeelui over ha vens, afstanden, richtingen en zeilaanwijzin- gen waren opgenomen. Nicolai legde HR- scans van portolaankaarten over digitale Mercatorkaarten. Geodetisch gezien valt als eerste ongerijmde aspect op dat de gehele kaarten, niet groter dan lamshuiden, beter zijn dan de details erop. (Overdrijving van kustele- menten is bewust en verklaarbaar vanwege hun visuele navigatie.) Wat heette de 'consensusmening' over de portolaankaarten haalde Nicolai onderuit na cartometrische analyses met ook kleinste kwadratenvereffeningen. Ze bleken niet primi tief en projectieloos, gebaseerd op een vlakke- aardemethode, maar geodetisch geconstru eerd. Zijn aanleiding tot de studie was al dat hij als geodeet de consensus raar vond, dat portolaankaartbeelden op mercatorkaartbeel- den leken, omdat de kromming in het Middel landse Zeegebied verwaarloosbaar zou zijn. Hetzelfde gold overigens voor een veronder steld gemeenschappelijk corpus voor naviga- tiegegevens. Politiek en logistiek toen onmo gelijk! De kaarten zijn geen middeleeuwse creatie, maar wat dan wel? Bedrog is onmoge lijk, gezien het bestaan van honderden exem plaren op origineel materiaal. Moe werd Nicolai na de publiciteit over de promotie van suggestieve mails van lezers van het boek '1421. Het jaar waarin China de Nieuwe Wereld ontdekte' van Gavin Menzies. De enige onbewezen hypothese lijkt een oor sprong in de Grieks-Romeinse oudheid te zijn. De 'jonge' doctor kon dan ook niet nalaten een sheet met het Antikythera-mechanisme (140- 80 v. Chr.) te tonen. Het is een analoge compu- 131 Roel Nicolai op 3 maart 2014

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 5