ter die in 1901 uit een gezonken schip werd opgedoken, in de buurt van liet Griekse eiland met die naam. Het apparaat met bronzen tand wielen is te zien in het Nationaal Archeolo gisch Museum van Athene en bleek gebruikt te kunnen worden om ingewikkelde astrono mische tijdsberekeningen mee uit te voeren. Hier blijkt uit dat de Grieken veel konden, al is dat nog geen aanwijzing voor een terrestrisch netwerk rond de Middellandse Zee.Jeroen Mohrmann stelde de vraag waarom Ptole- maeus en zijn stelsel buiten beeld bleven. Volgens Nicolai was die astronoom toen nog niet herontdekt én had hij lagere nauwkeurig heden in zijn werk dan portolaankaarten. Van dat eerste was Mohrmann niet overtuigd, maar voorzitter Molenaar was kort: 'Geen discussie'. Museumbezoek en boekje uit 1998 Groepsgewijs werd er na de lunch deelgeno men aan rondleidingen in het Maritiem Mu seum inclusief het daarin nu opgenomen Ha venmuseum. Men beklom zo Stadsgraanzuiger 19 en de Hasselteraak 'Annigje' uit 1908, waarop in het roefje nog een EMM-jaarboekje met Rijkswaterstaatspersoneel prijkte. Het was de editie van 1939, ingericht naar rang en de landmeters waren maar lastig te vinden. Werd in het vorige nummer van dit tijdschrift kennis gemaakt met één hydrografische scrimshaw van Sicco Siegers: in het museum bevestigde een volle vitrineplank de museale status ervan. En oude kaarten werden er voor het afslui tende kantinebezoek ook bekeken! Voor velen gold dat op de terugweg ook voor een boekje onder redactie van (nu) DHC-abonnee René van der Schans over 50 jaar opleiding tot geodetisch ingenieur. Van de oplaag van 2000 was er in Delft ondanks de aandacht van af Geodesia 1998-12 nog steeds een stapel over. Op boekwinkeltjes.nl wordt 7,50 gevraagd. 132 Antikythera-mechcmisnie (http: Hl.wikipedia.org') Bezoek aan Havenmuseum. Steeds oor u/jou e P'aats bepalend ...met ook voor senioren mooie opschriften, (foto 'sAdri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 6