Klaasse 50 jaar bij Kadaster Adri den Boer Op 25 september 2014 werd herdacht dat Zacharias Klaasse (sinds 2010 DHC-redacteur) wel 50 jaar in dienst van het Kadaster was. Het werd met honderden genodigden gevierd in congrescentrum 'De St@art' in Apeldoorn. Zelfs de busbestemming erheen - 'Apenheul via Rijkskantoren' - leek te duiden op de hu mor van de jubilaris! Er was een programma met lezingen, toespraken en bewerkte histori sche filmpjes, deels door Klaasse in een ga rage gevonden. Middagvoorzitter dr.ir. Martin Salzmann gaf om te beginnen nummer 2014- 06 van het personeelsmagazine 'Onder Ons' aan de jubilaris met zijn verhaal als cover story, Kadasterbestuurder Dorine Burmanje memoreerde dat deze met slechts een ulo- diploma op zak een academische post kreeg te bekleden en pas sinds 2000 gebruik van zijn voornaam op het werk tolereerde. 'Je hebt ge knokt voor je banen, en als ze er niet waren maakte je ze zelf, ook de laatste', zo zei ze te gen de huidige conservator van het Kadaster museum. Notariële professor Prof.mr. Aart van Velten sprak over 'De samenwerking tussen bewaarder en notaris'. Hij startte met het tot 1956 mogelijke opmaken van overdrachtsakten van onroerend goed door 'zaakwaarnemers', zoals broodbakkers en begrafenisondernemers. Zeker nadien kwam er in Nederland een goed systeem dankzij die samenwerking tussen bewaarder en notaris, 'ondanks een gebrekkig causaal negatief onroerendgoedstelselAnders dan in Angelsaksische landen zijn er geen 'titel- verzekeringen' nodig, waarbij je nóg je huis uit kunt moeten. Ook de 'voorlopige aantekenin gen' bij twijfel van de bewaarder kwamen aan de orde. Toen de voorraad daarvan in Amster dam dankzij een bepaalde bewaarder de helft ervan benaderde door 'kommafouten', loste opvolger Klaasse dat anno 1992 praktisch op. Ondanks automatisering bleef volgens de spreker een bewaarder nodig, omdat cliënten het onroerendgoedverkeer ingewikkelder maken met steeds meer ingewikkelde con structies en gestapelde eigendomsvormen. De emeritus-hoogleraar was ervan overtuigd dat er toch een 3D-kadaster komt'. Een andere uitsmijter was: 'Als we internationaal gaan samenwerken moet het toch een semi-positief stelsel worden, zoals nu in Oostenrijk. Vliegtuigen en museumvriendin Salzmann zelf hield een toespraak met de titel 'Het resultaat telt'. Hij ging in op de registratie bij het Kadaster van vliegtuigen, waar maar een paar notariskantoren zich mee bezighou den en die per stuk wel $80.000.000 kunnen kosten, met ook enorme hypotheken. Dankzij Klaasse werden deze in 2004 praktisch digi taal toegankelijk en Salzmann sprak in sep tember 2014 een bewaarder die er nóg over 133 Prof.mr. Aart van Velten: 'Kadaster naar sen li -positief en 3D

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 7