t 'Jl maar heeft nu ook de drukken van 1884 en 1890 kunnen verwerven. In de druk van 1884 zijn de koperdrukken nog aanwezig die bij la tere drukken in een aparte zogenaamde platen atlas werden gepubliceerd.') Uit 1921 dateert in Castricum een tweede druk van Landmeten en Waterpassen van H.J. Buijsman met merk waardig genoeg voorin gedrukte en toen nog onschuldige hakenkruisen als vignet. Van de Praktische Geodesie van de Belg U.L. van Twembeke heeft De Hilster alleen het in 1987 in Leuven/Amersfoort uitgegeven deel 3b. Contact met de auteur leverde slechts de infor matie op dat de man zelf maar één set had. Van de Inleiding Landmeetkunde van Alberda mankeert nog de vierde druk en uiteraard niet de door Jan Ebbinge bewerkte zevende uit 2006. Zou het fenomeen van manco's in juist de jongere historie zich gaan herhalen? Slot Samengevat heeft De Hilster in een jaar of vijf mede dankzij internet ruim drie meter Neder landse vakliteratuur verzameld. Hij mist daar van nog een stuk of tien titels en circa twintig drukken. 'Doel is om het uiteindelijk compleet te hebben', zo bekent de collectioneur. Daar naast prijken er trouwens ook genoeg werken in andere talen. De inventarisdelen van het Kadastermuseum van Zacharias Klaasse sta ken daarbij met hun metalen ringbandruggetjes wat pover af. Ze zijn in Castricum dan intussen ook keurig ingebonden. Om precies te zijn bij de sociale dienst op loopafstand van zijn huis. (En inderdaad: Klaasse is dus ook al een zoek term in de Library Catalogue!) Voor weblog, instrumenten- en boekenbezit, maar ook voor contact zij verwezen naar www.dehilster.info. Niet alleen om volledigere boektitels te zien dan hiervoor zijn benut, maar ook om manco's in de collectie aan të vullen! Ook kan die site nog een alternatief en bron zijn voor de web stek van de stichting, want de werkgroep IGIE kwam nog niet langs en dus mankeren de schatten nog in de instrumentendatabank! Ten slotte: wie in zijn concepten voor dit blad een instrument of boek noemt, kan op de site ook zien of deze redacteur dat zelf bezit ter aanvul ling of controle. Uiteraard is dit geen waar schuwing, maar een stimulans! Zie in dit nummer al het kader in de bijdrage van Henk Holsbrink. 8 Éi Richting plafond: houten replica's en Minilir (foto Adri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 10