Atlas cler Stadslanden van Groningen (3) Henk Holsbrink In de vorige aflevering is een analyse van de door Folckers uitgevoerde oppervlaktebereke ningen van de percelen beloofd. Zoals in deze aflevering wordt beschreven blijkt dat op iedere kaart van de Atlas der Stadslanden van Groningen een cartouche werd toege voegd. In die cartouche werd vaak een lijstje met de uitkomsten van de bere keningen van de oppervlaktes van de percelen vermeld. Die berekeningen vonden veelal plaats door de landmeters met behulp van de op de kladmetingen genoteerde meetgetallen in Stadsroeden; dit met als resul taat aantallen van die vierkante roeden, die daarna werden omgerekend in lokale "jukken, grasen en deimatten", zoals destijds was over eengekomen. Vrijwel op iedere lijst was daar toe als omrekeningsfactor een vermelding ge noteerd dat één berekende deimt, gras, juk of mud overeenkwam hetzij met een aantal lokale vierkante roeden, hetzij met een aantal vier kante Stadsroeden. Die Stadsroede was, zoals de naam al aangeeft, de roede van de stad Gro ningen, met een lengte van ongeveer 4.09 m. Daaruit is gemakkelijk de oppervlakte-eenheid van één vierkante Stadsroede te berekenen, die uitkomt op 0.00167281 ha. Uit de door de land meters genoteerde aantallen deimten, grasen en/of jukken van ieder perceel en/of bedrijf kan, vermenigvuldigd met de ook in het lijstje vermelde omrekeningsfactor in vierkante Stadsroeden van de betreffende kaart, dan het aantal Stadsroeden van een perceel en/of be drijf worden berekend. Hieruit kan daarna door vermenigvuldiging met de waarde van één Stadsroede ad 0.00167281 ha de overeen komstige oppervlakte in ha van 1729 berekend worden. Dat geeft de mogelijkheid om met be hulp van 'Hisgis* van bijna elk perceel van de atlas de oppervlakte van 1729 te vergelijken met de oppervlakte van de kadastrale percelen van 1832 en de afwijkingen tussen beide groot tes te berekenen en te noteren. Hierbij een voorbeeld van een berekening in ha van een perceel met behulp van de bij de kaart vermel de omrekeningsfactor ad "265", alsmede de notering van het bijbehorende berekende ver schil, en wel van perceel C van Kaart 45, groot 3 3A grasen alsmede een rest van 26 vierkante roeden. Uit dit voorbeeld van de vermelding van per ceel C blijkt dat er een verschil van 358 centi are kan worden geconstateerd tussen de in ha omgerekende aantallen lokale vierkante roeden en de kadastrale (Hisgis-)oppervlakte van 1832. Dit verschil ad 0.0358 ha komt vrijwel overeen met het nog later te bepalen generale gemiddelde verschil van 0.0350 ha van 289 onderzochte percelen. Wanneer alle kaarten in beschouwing worden genomen blijkt dat zel den genoemde omrekeningsfactor van Stads - kwadraatroeden werd vermeld van de opstrek- kende kavels, zodat vergelijking van waarden van oppervlaktes van opstrekkende kavels vrij wel niet mogelijk bleek te zijn. Waar wel lokale kwadraatroeden van deze ka vels werden vermeld was het echter niet goed mogelijk aantallen deimten, grasen en/of juk ken om te rekenen naar later te vergelijken ha. Om deze reden is het overzicht van vergelijk bare oppervlaktes beperkt tot de kaartnum mers waar in de lijstjes de omrekeningsfacto ren duidelijk in Stadsroeden werden aangegeven. Deze kaartnummers zijn gehele bedrijven of gedeelten van bedrijven welke bijna altijd noordelijk en westelijk van de stad Groningen zijn gesitueerd. Bovendien sluit de methode van meting en oppervlaktebepaling door de verdeling van een perceel in driehoe ken en trapezia beter aan bij de methode van oppervlakteberekening van de kadastrale mi nuutpercelen van de eerste decennia van de negentiende eeuw. Bij de afbeelding van op- strekkende kavels was dat niet het geval. 9 Perceel oppervlakte aantal vierkante oppervlakte kadastrale verschil letter in gras en R. Stadsroeden in ha in ha opp. in ha in ha C 3 26 R. 1019.75 1.7058 1.6700 0.0358

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 11