wel groter zal zijn geweest. Van 10 percelen waarvan de oppervlaktes ongeveer overeenko men met de gemiddelde oppervlakte van het perceel ad 2.3938 ha, is de omtrek bepaald op basis van de op schaal afgedrukte kaarten van de atlas. De gemiddelde omtrek van die percelen kon bepaald worden op 659 meters, die 0.7% groter is dan de eerder bepaalde omtrek van 619 me ters. Welnu, een afwijking van een halve meter op deze omtrek betekent in oppervlakte een verschil van 0.0330 ha, hetgeen globaal wel overeenkomt met het eerder berekende verschil van 0.0350 ha. Het gaat te ver om binnen het bestek van deze bijdrage verbanden te leggen tussen beschrijvingen in de H.T.W. van 1956 omtrent idealisatienauwkeurigheid en de preci sie van oppervlaktebepalingen, ook omtrent de berekening van de standaardafwijking van een oppervlaktebepaling met passer en schaal, zo als N.D. Haasbroek dat beschreef in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1952. Ten slotte wijst deze uitkomst, gelet op de verbeterde verschillen van oppervlaktes van 78 percelen, opnieuw en zeker in de richting van de al eerder vermelde fouten van landme ter Folckers in de berekening en notering van de reductie van Stadsroeden tot lokale deimp- ten, grasen en jukken. Het is een hypothese dat de omrekening naar deimpten, grasen en juk ken uit het hoofd heeft plaatsgevonden. Daarna zou de bepaling van restroeden op papier hebben plaatsgevonden door de uit het hoofd berekende aantallen landmaten te vermenig vuldigen met de eerder genoemde omreke ningsfactor. Ten slotte zou die uitkomst kunnen worden afgetrokken van het eerder berekende aantal Stadsroeden van een perceel dat dan als resultaat het aantal restroeden van een perceel zou opleveren, en zodoende kon die uitkomst in het vijfde rijtje van een kolom worden ge noteerd. Maar het blijft een hypothese! Vergelijking op de kladkaarten van de percelen M, N en O In de eerste aflevering werd vermeld dat de kladtekeningen wel eens op schaal zouden kun nen zijn getekend met behulp van de kopie van de originele kladtekening "1536-0906-01.jpg" Frytum De percelen L, M, N en O op de kadastrale kaart van 1832 'O-Tf, De percelen M, N en O op de kladtekening van 1729 (cf 2014-3, p. 100) 15

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 17