Instituut Poutsma vormde ook landmeters van 1729 van het GAG en een 'Hisgis-kopie' van de kadastrale kaart van 1832. Het blijkt uit de twee afdrukken hierbij dat inderdaad de kladtekeningen op schaal zijn vervaardigd. Het is verbazingwekkend dat zelfs in de kleinste details, zoals de noordwestgrens van perceel M, de zuidoostgrens van perceel N en de ruit vorm van perceel O, zo goed met elkaar over eenstemmen. Ten slotte Al met al blijkt wederom dat Folckers een zeer bekwaam rekenaar was en bevestigt hij inder daad de zinsnede: Landmeten is rekenen". Uit het voorgaande is wel duidelijk geworden dat er in de meting en berekening van opper vlaktes in Stadsroeden weinig of geen fouten bleken te zijn gemaakt. Maar wel is in dit hoofdstukje beschreven dat inderdaad onnauw keurigheden en fouten in metingen en bereke ningen destijds behoorden bij de uitoefening van de landmeetkunde, met in het bijzonder de fouten in de omrekening naar deimpten, grasen en jukken. Voorts konden een aantal omissies in de Tafels van Kuyper worden beschreven. Wat de kladtekeningen betreft kon inderdaad worden geconstateerd dat deze kladtekeningen inderdaad op schaal zijn vervaardigd. Adri den Boer De zoekterm 'in memoriam' op het Tijdschrift voor Kadaster Landmeetkunde (K&L) bevat van 1904-1970 327 treffers, maar per overle dene was dat inclusief de inhoudsopgaven per nummer en per jaar wel driemaal. Al is niet altijd K&L de bron: ook minstens driemaal was er bij landmeters sprake van vooropleiding op het instituut Poutsma in het enorme pand Weerd 18 te Leeuwarden. Over die 'jonge- herenschool' staat genoeg op internet1: 'Toen Poutsma zijn school in de Weerd open de, kreeg hij als leerlingen jongelui die op de gewone middelbare school niet mee konden komen of bij hun studie onder streng toezicht moesten staan. Dit bezorgde de school - hoe kan het anders in een provincie waar iedere plaats en zijn bewoners "voorheen" een bij- of scheldnaam hadden - spoedig de naam van Drilschool of Ezelsacademie. Hoewel die naam nooit geheel uitsleetomdat jongelui als geschetst er geregeld weer heengestuurd wer den, hoorde men hem na verloop van tijd steeds minder. Daar is wel een verklaring voor. Immers hoe langer hoe meer werd de school bezocht door jongelui die het niet aan verstandelijke vermogens ontbrak en die geenszins inactief waren. Omstreeks de eeuw wisseling trof men onder de interne leerlingen velen aan die het diploma eindexamen h.b.s. 5- of 3-jarige cursus reeds in hun zak hadden. Zij volgden aan het instituut een opleiding voor het examen surnumerair bij de poste rijen. Anderen bereidden zich voor om het examen voor landmeter af te leggen Dat waren er dus minstens drie voordat in 1920 het instituut werd opgeheven. Wiebren Visser Wiebren Visser (Heerenveen 1893 - 's-Graven- hage 1967) deed in 1911 eindexamen HBS in Leeuwarden. 'Na nog een cursus ter voorbe reiding te hebben gevolgd aan het instituut Poutsma te Leeuwarden, nam hij in 1912 met succes deel aan het vergelijkend examen voor adspirant landmeter en deed hij zijn entree op 1 mei van dat jaar bij de boekhouding van het Kadaster te Heerenveenaldus L. Prinsen in het in memoriam van toen de oud-hoofdland- meter.2 Hij was landmeter in Goes en Den Haag, waar hij kennelijk in de oorlog wel ge- 16 1 www.poutsma.net, F.H. Pasma in; Leeuwarder Courant, 30 januari 1965 2 K&L 1968, p. 122

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 18