ber 2015 de tentoonstelling 'Het tijdnetwerk'. In 2014 verscheen er al een boekje met een eerste impressie ervan. Een portret van de Leidse Observatoriumdirecteur Frederik Kaiser (1808-1872) prijkt voorop. Zijn Leidse strerrenwacht bepaalde immers de lokale tijd. 'De enigen die gebruik maakten van een glo baal concept van de tijd waren scheepvaarders en landmeters, die om hun positie te kunnen bepalen de tijd van een andere plaats op hun chronometers meenamen', aldus het boekje (p. 6). www. mnuurwerk. n I) Delftse rekenschijf 'The 20th International Meeting of Collectors of Historical Calculating Instruments vond plaats te Delft op 5 en 6 september. Door mijn relatie met de Vereniging Vrienden van het Academisch Erfgoed van de TU Delft - His- technica kende ik de organisator van dit sym posium, Ir. Chris Hakkaart, al vele jaren. Hij vroeg mij of er in het Delfts Academisch Erf goed iets te vinden was dat de moeite waard was om te presenteren tijdens dit symposium. Het instrument dat uiteindelijk het meest bij zonder leek, betrof een messing rekenschijf van Dennert Paape, de voorloper van Aristo. Hij had een dergelijke rekenschijf niet eerder gezien en beloofde er verdere navraag naar te doen. Daarop kwam een collega uit zijn vereni ging het instrument bestuderen, en werden er foto's gemaakt die opgestuurd werden naar de ultieme expert: Prof. Karl Kleine, hoogleraar aan de Ernst-Abbe-Eachhochshule te Jena. Deze wist door nauwkeurige opmetingen van de nauwelijks zichtbare schalen op de foto's, te achterhalen dat het om een instrument ging voor het omrekenen van hoeken naar lengtes. Het bijzondere was dat het geschikt was voor berekeningen aan zeer kleine hoeken, waaruit hij concludeerde dat het om een tamelijk uniek exemplaar ging. Hij legde daarbij een relatie met een typisch Nederlands terrein van onder zoek: de waterpassing. Zijn analyses leidden tot een artikel in de proceedings van het sym posium.' (Han Heijmans in: SAE Nieuwsbrief november 2014) Engelse rariteit voor Dortmund 'In alter und guter Kollegialitat, wurzelnd im gemeinsamen Engagement für den Deutschen Stadtetag in der Fachkommission Kommuna- les Vermessungs- und Liegenschaftswesen" hat uns Hans-Joachim Huberti aus Kaiserslau- tern für unser Vermessungsmuseum eine besondere Raritat gespendet: Ein vor über 100 Jahren gebautes Nivellier der Fa. Halden Co., Manchester, mit einem Bronze-Messing-Te- leskop, zusammen mit dem Original-Holzsta- tiv. Dieses Instrument erganzt die Sammlung unserer historischen englischen Instrumente in idealer Weise. www.vermessungsgesehichte. de, bericht 540, 15-11-2014) Pruisische biografieën 'Vor uns liegt eine ganz besondere Veröffent- lichung der LTniversitat Bonn - hier aus der Schriftenreihe des Instituts für Geodasie und Geoinformation Nr. 44 - „Lebensbilder im Wandel der preufiischen Verwaltung des 19. Und 20. Jahrhunderts", Aus Anlass der Voll- endung des 75. Lebensjahres sind darin For- schungsergebnisse von Professor Dr.-Ing. Dr. h.c. mult. Erich WeiB zu Persönlichkeiten zu- sammengefasst, die der Jubilar in den vergan- 21 Rubriek I Het favoriete object van: Han Heijmans Delftse rekenschijf (www.acadetnischerfgoed.nl/ archief-nieuwsbrieven/)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 23