STERN STUNDEN und mit ihren Entdeckungen veranderte sich auch unser Bild von der Welt. In diesem Buch erzahlt Wolfgang Seidel die 5000-jahrige Ge- schichte der Entdeckung und Erforschung von Himmel und Erde: Von den mythischen Welt- bildern, wie sie sich in der Himmelsscheibe von Nebra, der Geografie des Ptolemaus, den Radkarten des Mittelalters oder in Tempel- anlagen wie Angkor Vat widerspiegeln, bis hin zu den Raumsonden der Gegenwart, die das All vermessen. Wer wissen will, ob die Römer schon Stadtplane kannten, wie die Bering- s tra Be zu ihrem Namen kam, wer die Ringe des Saturn entdeckte oder wie die berühmte Expedition von Lewis und Clark zuin Pazifik verlief, der braucht dieses Buch.' (www.Iuebbe.de/eichborn) Landmeter centraal in Rampjaar 1672 'Schoolplaat van de Oude Hollandse Waterlinie, getekend door J. Hoynck van Papendrecht. Deze schoolplaten werden uitgegeven om in de klas de geschiedenislessen te illustreren. Op de afbeelding zien we de Prins van Oranje met zijn cavalerie aan den voet van een dijk of kade in gezelschap van een zijner bevelhebbers de inundatie - onderwater zetten van een ge bied - te bekijken. Zijne Hoogheid bespreekt met een ingenieur of landmeter de maatrege len, die nog genomen dienen te worden, om de afsluiting nog beter te maken. Daartoe houdt de landmeter de Prins een kaart voor. www.regiocanons.nl/utrecht) In zijn toespraak refereerde Maarten Kentgens (directeur van museum De Ronde Venen) aan het feit dat De Ronde Venen altijd al een bij zondere gemeente is geweest. 'Er was sprake van vervening, ontginning en inpoldering. Iedere keer veranderde er weer wat en daarom werden er ook steeds weer nieuwe kaarten ge maakt. Begin dit jaar werd ik benaderd door de familie Nienhuis. Zij hadden een manuscript- kaart uit 1782 uit de collectie van hun vader in hun bezit en vroegen of wij geïnteresseerd wa ren. Natuurlijk waren wij dat en wij hebben de kaart meteen naar den Haag gestuurd waar de 25 Die abenteuerliche Geschichte der Entdeckung und Vermessung der Welt Wolfgang Seidel: Stemstunden, Köln 2014 (www. luebbe. de/eichbom Schoolplaat van 1672 met centraal de landmeter (www. regiocanons, nl/utrecht) Activiteiten rond manuscriptkaart uit 1782 'DE RONDE VENEN - Burgemeester Diven- dal heeft vrijdag 12 december een manuscript- kaart van de vroegere De Ronde Venen ont huld. De bedoeling is dat in het komende jaar tal van activiteiten georganiseerd worden rond om de kaart. Ook kan men bieden op de kaart met uiteindelijk de kans dat [een reproductie van] de kaart in eigen bezit komt.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 27