kaart op een professionele manier is ingescand zodat hij ook voor de toekomst bewaard blijft", aldus Kentgens die eraan toevoegde dat on danks het feit dat hef een kopie is (de originele kaart is waarschijnlijk verloren gegaan) het hier om een heel bijzondere kaart gaat. 'De kaart is namelijk met de hand getekend en er is maar één exemplaar van'. Ook Claar Muller van Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen is enthousiast over de kaart. 'Ik ben druk bezig met onderzoek naar de achtergrond van de kaart. De kaart is ge maakt door Gerbrand Praalder. Hij was in dienst van het Hof van Utrecht. In 1769 is een kaart gemaakt door Teunis Wittenberg, Hij was ook in dienst van het Hof van Holland. Ik denk dat het te maken heeft met de gewijzigde grenzen tussen Holland en Het Sticht. Het is een heel gedetailleerde kaart. Zelfs de hooibergen staan erop. Onderop de kaart staat nog een tekstje in Oud Hollands: 'Jurisdictie pertinente- lijk geobserveert voor zoverre als men de zeiven heeft kunne nagaan zijn de limiet schijdinge Voor zover als deze polders zijn verveent ge- trocke uit ene copij caart van Rijland gemaakt door Cornelis Cool Anno 1672 Gesworen Land meter bij de Ed. Hove van Holland geadmit teerd', Er staan ook namen en familiewapens op van de mensen van de Heemraad. Die wapens ga ik nog verder uitzoeken,' vertelt Muller. Burgemeester Maarten Divendal vermeldt dat er begonnen is met crowdfunding waarbij mensen kunnen intekenen voor een bepaald bedrag. 'Ik kan alvast verraden dat als er een aanvraag aan de gemeente wordt gedaan er een substantieel bedrag door de gemeente wordt bijgedragen," aldus burgemeester Divendal. Door zowel fotoclub de Ronde Venen als de videoclub worden filmpjes en foto's gemaakt. De bedoeling is dat er een fietstocht voor de jeugd wordt georganiseerd waarbij de kaart als basis dient en er komt een reizende tentoon stelling van de kaart door de gemeente heen.' Dichtbij15 december 2014, zie ook www.rhcvechtenvenen.nl en www.voordekunst. n I) Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2014-6, het themanummer Duur zaamheid, bleef de vakhistorie niet beperkt tot verslagen van Schiedamse exposities en van de opening van het DHC-depot (in kleur en voor een breder publiek, bedankt!). 'Geonis Blaeu' werd in een duurzaam bedoelde gratis 'adver torial' uitgelegd als de vervanger van het Integraal Resultaatgericht Informatie Systeem (IRIS) voor geo-informatie van waterschap- 26 Trots bij landmeterskaart van Gerband Praalder, in 1766 geadmitteerd door het Hof van Utrecht. 'Gaf na 1792 enkele lessen aan de Fundatie van Renswoude na het overlijden van zijn vader Laurens Praalder' volgens Muller en Zandvliet (foto Caroline Stroër, www.dichtbij.nl/rijn-en-venen) Joar Blaeu door Jan van Rossum, 1663 (www. ahmadlibsoft. com)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 28