GEOrdende Ruimte Van 16 april 2015 t/m 28 juni 2015: tentoon stelling over en m.m.v. Jan Schilder, carto graaf, in Nieuw Land te Lelystad. www. n ieuwlanderfgoed. n I) NB Schilder ontwierp ook de eerste omslag van Geo-Info, zie ook F. Ormeling, In de lijn van Jan Schilder, in: Geo-Info 2004-3. Bu nkerarchief in scans 'Een belangrijk gedeelte van het Bunkerarchief is gedigitaliseerd. Maar liefst 9713 scans van tekeningen en kaarten zijn tot in detail online te bekijken. Het Bunkerarchief bevat ruim 10.000 militaire kaarten en tekeningen van de ca. 2000 bunkers die tijdens de Duitse bezet ting in Nederland zijn gebouwd. De bunkers uit de Tweede Wereldoorlog variëren van schuttersputjes tot commandobunkers. In het archief is veel te vinden over de bouw van de Atlantikwall en de naoorlogse omgang met dit militair-historische erfgoed. Het Bunkerarchief is gevormd door het Bureau Registratie Verde digingswerken, een Genieonderdeel van het oude ministerie van Oorlog. Het grootste deel van het Bunkerarchief be staat uit kwetsbare calques (kaarten en teke ningen van transparant papier) die het meest te lijden hadden van de vele aanvragen. Het gedi gitaliseerde deel bestaat voor 92% uit calques, voor 3uit gedrukte kaarten en voor SU uit foto's en lichtdrukken. De digitalisering van het Bunkerarchief is een van de projecten van het Nationaal Programma voor het behoud van papieren erfgoed, Metamorfoze. De scans zijn bij de online toegang te bekijken. Door de digi talisering zijn duizenden originelen behoed voor verder verval door raadpleging. Als er een scan is, hoeft het origineel immers alleen nog bij hoge uitzondering tevoorschijn te worden gehaald. Zo is deze waardevolle informatie ook voor toekomstige gebruikers gegaran deerd.' (www.gahetna.nl) André Marcher, Kaum vermessen, schon vergessen, Leipzig 2013... 'Kann es auch nur irgendetwas Interessantes geben an einem Beruf, dessen Wissenschaft Geodasie in Fachkreisen völlig zu Recht als Mutter der Mathematik bezeichnet wird? Wer beschaftigt sich mit solch trockener Materie, wie werden Geodaten im Leben wahrgenom- men und welche Auswirkungen hat ihr Tun? Sollten Sie sich solche oder ahnliche Fragen in Ihrem Leben noch nie gestellt haben, dann ist das vorliegende Büchlein genau das richtige! Autor André Marcher ist Geodat. Landvermes- ser ist der sicher verstand!ichere Ausdruck. Nach der Lektüre seiner Alltagsgeschichten werden Sie einiges von dem erfahren, was Ver- messer so den lieben langen Tag treiben, wa- rum Fluren bereinigt werden, was Hofraume sind und warum sie sich trennen miissen. Wenn Sie wissen wollen, wie Ihre Schuhe nach Pakistan gelangen, was ein Schlifter ist, wa rum Sachsen Dornenflnger nicht mögen und welcher Zusammenhang zwischen Vermessern und Wanderern besteht, dann sollten Sie dieses Buch lesen.' www.vd.v-on line, de) Miniaturen aus Sachsen André Engclstfftfftr Apart landmetersboek uit 2013 (www.vdv-online. de) 28

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 30