Museale uitnodiging 'Erinnern Sie sich an Ihren Schulzirkel? Ans Firmenlogo, das er trug? Ein "Kern"? Wer neugierig ist, in welchem Radius und mit wel- chen Erfindungen das Aarauer Familienunter- nehmen mit Prazisionsgeist wirkte, gewinnt auf dem 60-minütigen Rundgang einen Ein- blick in die vielfaltige Welt der Firma Kern. Treffpunkt: Eingang Sammlung Kern, ehem. Zivilschutzanlage, unter der Holzbrücke am Schlösslirain.' (www. museumaarau.ch stadt museum aarau Semslinie 400jaar In 1615 werd de Semslinie getrokken, de grenslijn dwars door de Oostermoerse venen tussen Drenthe en Westerwolde. Tal van grens geschillen over het gebruik van de woeste gronden waren voor die tijd uitgevochten tus sen de Onstwedder boeren en die van Buinen en Valthe. Toen in de 17e eeuw werd begonnen met het ontginnen van dit veengebied werd een duidelijke afbakening van de markgronden noodzakelijk. Stadhouder Willem Lodewijk gaf daarom de opdracht aan de landmeters Johan Sems en Jan de la Haye een definitieve grenslijn uit te zetten. Op 2 maart 1615 was de kaart met de grens gereed. Over de getrokken grenslijn bestond weinig verschil van mening. De Groningers maakten echter bezwaar tegen J de toedeling van Ter Apel aan Drenthe, met als argument dat het klooster daar ooit bij het bis dom Münster had behoord en nooit bij dat van Utrecht, waar Drenthe ooit onder viel, als deel van het Oversticht. Johan Sems ging daarop weer aan het werk en kwam in oktober 1615 met een kaart waarop Ter Apel Gronings was. Hiertegen had Drenthe weer bezwaren. In 1630 bepaalde stadhouder Ernst Casimir dat het omstreden gebied een gemeenschappelijke weide (Lat. Compascuum) zou zijn. Daarmee kwam aan het conflict voorlopig een einde. Pas in 1817 werd de grens tussen de Barkelazwet, de grens tussen de Pc kei a s en Westerwolde, en de Duitse grens definitief vastgesteld. Koning Willem 1 verlegde de grens vanaf de Barkela zwet, waar tot 1969 de grens tussen de ge meenten Wildervank en Onstwedde de Sems linie raakte, meer naar het westen tot aan Musselkanaal, om vandaar naar het oosten te lopen en dan via de Munnekedijk en de Runde de Duitse grens te bereiken. (www.250400.nl) 29 Museale Kernboodschap (www.museumaarau.ch) I £¥**>1 /S-MMl De naar een landmeter vernoemde Semslinie op een kaart uit 1792 (http://nl.wikipedia.org/wiki/Semslinie)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 31