U Ed Mo. en E. A. A. beeld) vormen het professioneel artistiek team. Begin 2015 zijn de audities. In februari starten de repetities.' (www. tun ews.weblog. tudeIft.nI/2SI4/l 2/18) PS In maart is er een wisselexpositie in TU Delft Library. Landm eters vraag van Muzee Scheveningen Voor Muzee Scheveningen wordt een expositie voorbereid over de geschiedenis van de Sche- veningseweg. Deze weg werd 350 jaar geleden voltooid, mede dankzij het warme pleidooi van Constantijn Huygens. Bijzonder was dat het in Holland de eerste straatweg buiten de bebouw de kom was. Hij liep dwars door de duinen en verbond Den Haag met het destijds nog apart gelegen vissersdorp Scheveningen. Minder be licht is hoe de weg onder leiding van landmeter Johan van Swieten moet zijn ontworpen en aangelegd. Hoe werd het kaarsrechte tracé in het duingebied uitgezet en uitgevoerd? Hoe slaagde men erin in het sterk geaccidenteerde terrein de weg op de juiste manier geleidelijk te laten stijgen en dalen? Volledig afvlakken was niet aan de orde vanwege de functie van de duinen als zeewering. Zou het mogelijk zijn daar beknopt voor een breed publiek op een enkel paneel aandacht aan te wijden en geïllu streerd met instrumenten (of afbeeldingen daarvan)? Die vragen werden aan TU Delft en via mij aan De Hollandse Cirkel gesteld, maar ook aan het Museum Boerhaave en het Univer siteitsmuseum Utrecht. Na de opening op 1 of 2 mei is bekend wat ervan is geworden. (.Joop Gravesteijn Topografisch KB 18 februari 1815 'Als officiële oprichting van de voorloper van de Topografische Dienst wordt het Koninklijk Besluit van 18 februari 1815, nr. 108, be schouwd. In dit Koninklijk Besluit zijn de werkzaamheden van het Topograph!sch Bureau, onderdeel van het Archief van Oorlog, vastgelegd. Daarvóór vonden er uiteraard ook al vele activiteiten plaats op het gebied van topografische karteringen, meestal uit militaire behoefte,' aldus Nico Bakker in het artikel '175 jaar Kadaster en Topografische Dienst' in Geo-Info 2007-6. '200 jaar topografie in Nederland' stond er toch op de op 18 februari 2015 in Kadastervestigingen uitgereikte feestgebakjes. De DHC-redactie was uit gerekend toen in Arnhem bijeen en genoot er ook van! (Redactie DHC) Bonnebladen 1876/1877 in Delfts blauw in station De opdracht van Mecanoo architecten: Maak een ontwerp voor Delfts blauwe grafiek op het plafond van het nieuwe station Delft. De prachtig getekende historische plattegrond toont Delft rond 1876, met het eerste station van Delft op steenworp afstand van het nieuwe station. Het toont ook de stadsgracht die met de bouw van de spoortunnel weer terugkomt langs de Phoenixstraat. Zo is de cirkel weer rond. Onderzoek naar Delfts blauw bij de Porceleyne fles en een zoektocht naar geschik te historische plattegronden gingen vooraf aan het ontwerp waarvan hieronder 7 stappen wordt getoond: 1. Delft, 1876, Bonneblad 459 2. Schipluiden, 1877, Bonneblad 480 3. Naadloos aaneengesloten 4. Correct op het noorden georiënteerd en met het historisch Delftse centrum op het ge welfde plafond boven de hoofden van aan komende treinreizigers. De plattegrond in blauw. 5. De typografie apart. De plattegrond op het plafond wordt door de reiziger van onderaf Onderd: Dien: J. v.Swjeten, Lantmctcr, 2 i: 32 Tekstfragment beheerkaart van de in 1665 gereed gekomen straatweg van Den Haag naar zee (www. haagsebeeldbank, nh

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 34