bekeken. Alle teksten zouden dan onlees baar worden. Dus zijn alle teksten uit de plattegrond verwijderd, is er een font (letter type) voor gemaakt en zijn de teksten op nieuw gemaakt en los van de plattegrond gespiegeld. Gespiegeld zijn ze voor de pro ductie weer aan de plattegrond toegevoegd. 6. Beoordelen in virtual reality model. Met een virtual reality model wordt de positie van de plattegrond en van de teksten beoordeeld. 'Delft' werd voor de beide kijkrichtingen op een goed zichtbare positie geplaatst. 7. Productie. Speciale software voegt het grafi sche beeld naar de exacte geometrische vorm van de rechte en gekromde lameldelen. De lamellen zijn 20 cm hoog, 7 cm breed en 30 cm uit elkaar geplaatst. Die software ge nereerde vervolgens 3858 werktekeningen. Zo werden 30 miljoen Delfts blauwe stippen geprint op beide zijden van 1929 rechte en gebogen lamellen. De historische platte grond bestrijkt een oppervlakte van ca. 7700 m2. www.geerdeson twerpenn I) Landmeetboek was van pottenbakker 'De boeken van een zeventiende-eeuwse pottenbakker' door Jan Willem Klein is een bijdrage in de Tidinge van die Goiule van fe bruari 2015. Een boedelbeschrijving van de in 1683 overleden Jan Dircksz. Pottenbakker ver meldt een kist boeken, waarvan er 33 titels werden opgesomd. Eén ervan was de 'Practijck des landmeters' van Sems en Dou 'vermeer derden met hondert Geometrische Questien met haer solutien door Sybrant Hans'. Volgens Henri Pouls bleef deze rekenmeester Sybrant in de landmeetkunde bekend, omdat aan de in Amsterdam verschenen herdrukken van het werk van Sems en Dou die eerder ook al sepa raat uitgegeven 'Questien' werden toegevoegd. De boekeigenaar was een rijke pottenbakker. Waarom hij dit boek had blijft toch een raad sel, maar zijn tweede vrouw was een dochter van de Goudse boekhandelaar Andries Burier en misschien was de reden dus alleen maar dat het boek niet werd verkocht. (Adri den Boer Twee dappere topografen Eind 2014 heeft het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) de Databank Dapperheidsonderscheidingen online geplaatst. Hierin staan twee topografen opgenomen. Inlands topograaf der 3de klasse (Verkenner) van de Topografische Dienst (Wapen der Ge nie) van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger Soetan Sarialam kreeg het Kruis voor Moed en Trouw bij KB van 01-09-1909 No. 14 GB. Aanleiding waren de Celebes-verken ningen gedurende de jaren 1904 tot 1908. Sergeant-topograaf van het Koninklijk Ne derlands-Indisch Leger A.A. Koster kreeg het Kruis van Verdienste bij KB van 01-04- 1947 No. 68. Hij ontvluchtte op 1 februari 1942 te Malong (Ambon) uit Japanse krijgs gevangenschap. www.defensie.nl Den Haag zet oude grenspalen weer op de kaart Een zoektocht naar oude palen, die in Den Haag gemeentegrenzen, wegen en jachtgebie den markeerden, heeft zestig betonnen, basal ten en gietijzeren exemplaren aan de vergetel heid ontrukt. Ze zijn in kaart gebracht in het rapport 'Grenspalen in de gemeente Den Haag". De inventarisatie heeft ertoe geleid dat de gemeenten Den Haag en Wassenaar in ge sprek gaan over het behoud van dit bijzondere erfgoed. Om daar een begin mee te maken hebben de wethouders Joris Wijsmuller (Den Haag, Cul tuur) en Inge Zweerts de Jong (Wassenaar, Cultureel Erfgoed) samen met sectormanager van Dunea Georgette Leltz donderdag 22 janu ari één van de 60 palen weer op zijn plek ge zet. Het gaat om grenspaal nr 10, die sinds 1885 op het terrein van Dunea in Meijendel de grens tussen Wassenaar en Den Haag markeert maar van het duin af was gerold. (www.denhaag.nl, 23 januari 2015) 33 Virtual realitymodel Delfts stationsplafond (www.geerdesontwerpen.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 35