Varia: USA-beelden van surveyors (2) In de eerste bijdrage over Amerikaanse beel den van landmeters in nummer 2014-4 is onbe doeld en onterecht de 'black heritage' overge slagen. Benjamin Banneker (1731-1806) was een in de Britse kolonie Maryland geboren vrije Afro-Amerikaanse boer, astronoom, al manakschrijver én landmeter. Naar hem zijn scholen, parken, bedrijven, prijzen en straten vernoemd, hij kwam op een postzegel en in Baltimore (MD) is er een Bannekermuseum. Op internet is bar veel van hem te vinden en blijkt zelfs mythologiseren zijn deel te zijn geworden. Zo zegt een grenssteenlegende: 'Banneker fixed the position of the first stone by lying on his back to find the exact starting point for the surveyand plotting six stars as they crossed his spot at a particular time of night.' www.boundarystones.org BENJAMIN BANNEKER Voor 100% betrouwbare informatie is: 'In the 1790s, Banneker also helped survey and lay out the land for WashingtonD.C., which became the nation's capital' www. discoverblackheritage. com/ benjamin-banneker-historical-park-museum). Voorbeeld bij kerk Verder benut de Evergreen Presbyterian Church in Beaverton (Oregon) een landmeter - niet van de Delftse School - als voorbeeld: 'We have chosen the name "Surveyor" for our mid-week Bible Classes to capture the inten sity and accuracy the land surveyor applies to workcorrelating to our study of God's word.' Adri den Boer 34 Ook negro-historie kan in de USA niet zonder landmeten www.raymondpronk.wordpress.com Landmeter op kerkelijke webstek (www.evergreenpca.com/education/stir\>eyor/)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 36