Varia: bijvangst archiefonderzoek Tijdens NCG-onderzoek voor het F.A. Vening Meineszproject van de TU Delft In het Natio naal Archief was er een interessante 'bijvangst'. Doel van het bezoek was om gegevens te verza melen over de zwaartekrachtmetingen van Ve ning Meinesz tijdens zijn reis met de onderzeeër K XVIII van Den Helder naar Surabaya (1934- 1935). Voor goede zwaartekrachtmetingen is het van belang om tijdens alle metingen dezelfde seconde te gebruiken. Nu was de seconde rond het begin van de 20e eeuw als 1/86400 deel van een dag. Bij de bepaling van de seconde waren in Nederland een aantal wetenschappers bij be trokken die ook lid waren van de Rijkscommis sie van Graadmeting en Waterpassing. Dat wa ren hoogleraren uit Leiden, Delft en Utrecht. Er is ook veel informatie te vinden over deze tijds bepalingen met behulp van zon en sterren (aard gericht ruimteonderzoek), maar ook iets over de Amsterdamse tijd in Nederland. Volgens het Koninklijk Besluit van 7 november 1908 (Staatsblad no. 336) treedt met ingang van 'den eersten Mei 1909' in werking de wet van 23 juli 1908 (Staatsblad no. 236), waarbij is be paald, dat de wettelijke tijd in Nederland de middelbare zonnetijd van Amsterdam is. Am sterdam was toen wel kleiner, maar het grondge bied van Amsterdam strekte zich toch al in west naar oost uit over een afstand van meer dan 9,5 kilometer. Er was een speelruimte van 33 secon den voor de wettelijke tijd. In die tijd werd de meridiaan die over de Westertoren van Amster dam loopt in de Topografische en Hydrografi sche kaarten als aanvangsmeridiaan gebruikt. In de archieven van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing is de berekening te vinden van het geografisch lengteverschil tus sen de Westertoren en de sterrenkoepels van Delft en Leiden. Maar deze bepaling door de Rijkscommissie leidde tot een discussie met de directeur van de Filiaal-Inrichting van het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) te Amsterdam. De directeur schrijft in de brief aan de Rijkscommissie, dat op zeekaar ten de geografische lengte van de Westertoren van 19 minuten en 32,27 seconden wordt ver meld, en dat de Rijkscommissie tot een andere waarde, namelijk van 19 minuten en 32,13 se conden, was gekomen. Het verschil bedroeg 0,14 seconden, dat is ongeveer 40 meter. Maar het was nog ingewikkelder. Het tijdsein op 0 uur 0 minuten en 0 seconden van de Filiaalin richting KMNI komt overeen met 23 uur 40 mi nuten en 21 seconden Middelbare Greenwich Tijd. Voor de dagelijkse praktijk zijn die ver schillen van geen betekenis. Maar voor de bepa ling en ijking van scheepschronometers is het noodzakelijk dat zeer nauwkeurig bekend is op welke tijd Greenwich het tijdsein in een haven gegeven wordt. De voorzitter van de Rijkscom missie schrijft een uitvoerige brief terug, waarin hij verklaart dat de coördinaten verkregen uit de vereffening van het Rijksdriehoeksnet wellicht iets dichter bij de juiste waarde vallen. Uit het archief van de Rijkscommissie is niet meer na te gaan hoe het verder gegaan is. Aan de hand van de huidige ETRS84-coördinaten van de Westerkerk is het tijdsverschil met Greenwich 19 minuten en 32,04 seconden. Dat is een verschil van ongeveer 25 meter ten op zichte van de bepaling uit 1909. Toen de jonge ingenieur F.A. Vening Meinesz in 1910 in dienst was getreden van de Rijkscom missie ging hij enkele maanden op stage bij de sterrenwacht te Utrecht om tijdsbepalingen te doen en om klokken te ijken. Voor zijn zwaarte krachtmetingen was het noodzakelijk om de se conde gedurende een meetcampagne minstens tot 1/1000 vast te kunnen stellen. Zowel in Lei den, Utrecht alsook sinds de bouw van Kanaal- weg 4 in Delft was er een koepel van waaruit men de doorgang van de zon door de plaatselijke meridiaan kon waarnemen. En er was er een directe telefoonverbinding tussen de observato ria in Leiden en Delft. Er is voldoende materiaal om uitvoerig in te gaan op de tijdsbepaling (geografische lengte plaatsbepaling) vanaf de oprichting van de Rijkscommissie in 1879 tot 1930. Joop Gravesteijn 36

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 38