Varia: lijk van adspirant-landmeter In het Kadastermuseum berust een register van alle landmeters die vanaf de kadastrering bij het Kadaster in dienst zijn geweest. Vermeld zijn de volledige namen, geboortedatum, rang, benoemingsbeschikkingen, vroegere betrek kingen enz. Als dat bekend is zijn ook andere gegevens (gehuwd, hoeveel kinderen, datum ontslag, overlijden e.d.) opgenomen. Van en kele landmeters eindigen de gegevens in een raadsel. Zo ook betreffende Willem Fokkens, geboren te Leeuwarden op 24 november 1860, adspirant landmeter, benoemd bij beschikking van 21 december 1878, nr. 5. Er staat verder slechts dat hij sedert 20 maart 1885 verdwenen is. Onlangs kreeg het Kadastermuseum een doos met documenten van het Kadaster te Gronin gen. Daarin vond ik een kopie van een akte die meer licht op deze zaak werpt. Deze akte luidt: "Nummer 423. In het jaar duizend achthonderd vijfen tachtig, den veertiende april zijn voor ons Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Groningen, Arron dissement en provincie Gro ningen, verschenen: Evert Jasper, oud negenendertig jaren, schipper, wonende te Noorddijk en Pieter Witteveen, oud vijftig jaren, agent van Politie, wonende alhier, geen nabestaanden van den over ledene, welke ons hebben ver klaard dat op den dertienden dezer maand des namiddags te zes uur uit het verbindings kanaal binnen deze gemeente is opgehaald het lijk van Willem Fokkens. oud vieren twintig jaren, adspirant land meter, geboren te Leeuwarden, wonende alhier, ongehuwd, zoon van wijlen Geert Fok kens in leven hoofdonderwijzer en wijlen Christina Nilsson in leven zonder beroep, over leden te Bolsward. Van welke aangifte en verklaring deze akte is opgemaakt, die na voorlezing is geteekend door ons en de onder ten tweeden genoemden aangever, verklarende de eerstgenoemde aan gever niet te kunnen schrijven als de schrijf kunst niet geleerd hebbende." De plaats waar het lijk gevonden is was in de directe nabijheid van het Kadastergebouw aan de Ubbo Emmiussingel te Groningen, in 1945 verwoest bij de bevrijding. Het register van landmeters is na 129 jaar aan gevuld betreffende Willem Fokkens. Zacharias Klaasse 38 'bouw Groningen n aar fotograaf Gerhardus Kramer, die 1845-1903 (http://commons.wikimedia.org)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 40