Column: jonge vrouwelijke auteur(s) Geo-Info veranderde en dat betekende meer dan het stil uit het geoland- schap verdwijnen van de jaarlijkse prijs voor het beste artikel (van een niet-redacteur). Janneke Korenromp vanESRI verklapte het in nummer 2014-6 na de derde Ladies Lunch op de GIS-conferentie van haar broodheer: 'Wat ooit gestart is met een lekker etentje op een storm achtige avond op het GeoFort heeft nu meer dan 200 vrouwen in ons Geo-netwerk in beweging gebracht. De opmerking van Theo Overduin in zijn column in Geo-Info 2013-4 dat "het geo-vakgebied dus inder daad wordt gedomineerd door oude(re) mannen" en de daaraan ge koppelde oproep van de redactie voor meer 'girlpowef, heeft ons getriggerd, met als resultaat dat er nu twee vrouwelijke redactieleden zijn en er meer artikelen van vrouwen in de Geo-Info staan.' ('Dat blaadje dat hier altijd in de kantine ligt', aldus Lisanne Kraakman van ESRI als columnist in nummer 2015-1 daarvan.) Over het effect schrijft Janneke echter zelf nog met een vraagteken; 'Meer (jongere) vrouwen aan het woord en minder 'oubollige' onderwerpen?' Hoe lang is een vrouw jong? Ik had net voor hetzelfde nummer van Geo-Info op dezelfde GIS- conferentie Saskia Stuiveling (69) van dichtbij gefotografeerd toen ze aan het woord was. Ver der is Nelie Kroes (73) aan de slag bij EZ als starters-ambassadeur. Bij JongGeo (112 mem bers, deels senioren zoals ik) heet je jong onder de 35 jaar, al wordt dat vast aangepast met die verjaardagen van initiatoren. En zijn foto's als de bijgaande met genderneutraal speelgoed 'ou bollig'? Flickr als bron zegt: 'A rare image of a female surveyor. Has her stylish field clothes on and ready to work. Small snapshot probably from the 1910-20s.' Naar zo'n andere foto http://Iandsurveyorsunited.com/photo/grandmother-turning-angles is al met een schermplaat- je verwezen voorin nummer 2014-2. En die girlpower bij DHC? Zou het auteursbestand nog wachten op de eerste vrouw erin? Een onjuiste veronderstelling en zeker geen beleid. Agnes Troost schreef al in nummer 1 van jaar gang 1 (mei 1999) over 'Het NAP een peil op niveau'. Daar bleef het wel bij. Vreemd en een inhaalslag mag! Wervende geodeten moeten daarvoor (minstens) niet hun adresboekje van 1999 gebruiken. Daarin staat zelfs ir. J.C. Meerkerk - nu van Jacqueline Meerkerk Manage ment (aanbevolen!) - met een M als man aangegeven. In het boekje van 2003 had intussen een papieren gendertransfer naar V plaatsgevonden. En die leeftijd bij DHC? De 'history boom' van de laatste decennia is toch meer dan een per soonlijke 'memory boom'? Het blad is toch voor méér auteurs (M/V) dan wat in zorgtaal heet 'cliënten uit het rollatorium op weg naar de laatste fase van hun zorgcarrière'? In Geo-Info 2014-6 prijkte een stuk 'Elf landmeters gediplomeerd' (allen M). Pal na de oproep om twintig landmeters voor opleiding bij het Kadaster volgde bij JongGeo nog een citaat van www.busi- nessinsider.com"Most surveyors are old. For instance, the average age of a surveyor in the state of California is in the mid to late fifties, which means you will definitely get a job out of college and you can quickly work your way up to a decent six figure income once you get your professional license.-The Geomatician". Let op het 'definitely set a job' daar. In 2014 las ik over India op www.mid-day.com: 'Varsha Bhoite and five colleagues - among 500female land surveyors recruited in the past year by the state government - have broken into a largely male bastion.' Verdampt ook vakhistorie (M/V) dus niet?Een volgende NL-emancipatiestap kan wel zijn dat vrouwelijke schrijvers en redacteuren ook de leden- en donateursbestanden halen. Als dat financieel kan natuurlijk. Adri den Boer (M, 66) 48

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 50