met die van vector- en rasterstructuren. De eer ste is gebaseerd op vlakken, lijnen en punten; de tweede op vlakdekkende aaneengesloten vierkante cellen. Analyse maakte duidelijk dat ze in wezen dezelfde diepere basisstructuur hebben, ze bieden daarom in principe dezelfde representatiemogelijkheden. Het verschil is vooral pragmatisch, bepaalde bewerkingen kunnen efficiënter op de een dan op de ander worden toegepast', aldus Molenaar nu. Het zou vervolgens nog twintig jaar duren voor de technologie en de organisaties rijp waren voor de behandeling van driedimensionale ge gevens. ITC1996-2014 Had het ITC dertien jaar eerder een geodeet zien vertrekken, het kreeg in Molenaar in 1996 een geo-informaticus terug. 'To see or not to see" was de titel van zijn inaugurele rede toen. Zijn aandacht was verschoven van het 'waar' naar het 'wat'. Het accent in onderzoek werd verlegd van de gegevensinwinning van de landmeter naar de ict-aspecten van het ge bruik. Onscherpte van thematische specifica ties bleek complexer en moeilijker te vatten dan de geometrische. Ook automatische gene ralisatie van 'kaartgegevens' kwam langzaam op. Vier jaar later werd Molenaar rector en moest hij zich bezinnen op infrastructuren en op de toekomst van de instelling. De vroegere investeringshorizon van twintig jaar bleek daarbij gereduceerd tot twee of drie jaar. 'De vroegere geodeet moest zich nu bezighouden met zaken waar tijdens zijn studie in de verste verte nog niet gedacht werd. De landmeter in hem was (bijna) volledig verdampt", aldus Mo lenaar (en de haakjes staan alleen in de schrif telijke versie!). Daarom, maar ook uit angst voor verlagen van ontwikkelingssubsidie (werd inderdaad 30% minder), volgde in 2010 inte gratie in het bredere universitaire bestel van Twente. 'Misschien dat de hele gi-sector ver dampt in deze ontwikkelingen, dat het werk wordt opgenomen in de ontwikkeling van nieu we sectoren', zo zei de hoogleraar. Hij wenste zijn collega's en de jongere generaties er succes mee en plaatste de kanttekening 'dat de land meter in mij nooit helemaal verdampt is, er gens diep van binnen zit nog een harde kern'. Het slot van de symbolisch-allegorische roman Het Slot van Franz Kafka (1926) vormde zijn laatste woorden. (Landmeter K. is daarin aan de praat met de waardin van zijn herberg.) Uit: Het Slot 'Wat ben je eigenlijk?, vraagt ze. 'Landmeter'. 'Wat is dat?'. K. legt het uit,... ...de uiteenzetting deed haar geeuwen. Slot Drie speeches volgden. Prof.dr.mr. Jaap Bese- mer als voorzitter van de ITC-foundation schil derde beelden van zijn vriend in diverse func ties van beiden. ('Toen ik bij het Kadaster kwam wemelde het van de geodeten die dach ten van alle markten thuis te zijn. Molenaar uit toen Wageningen werd omschreven als 'wel een bruikbare geodeet".) Toen hun beider NCG uit de KNAW werd geknikkerd kwam er een goede stichting NCG en in de ITC-founda tion om zeggenschap over het gebouw te hou den promoveerde Molenaar bij zijn pensione ring van ambtelijk naar bestuurlijk secretaris. Voormalig directeur Bedrijfsvoering van het ITC mr. Sjaak Beerens toonde onder meer een poster 'Marty Miller for rector 2001'. Deden zijn vele sheets met globale plaatselijke kle- 3 Beerens gaf ITC-fotoboek.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 5