gekoesterde Rijkswaterstaats-naamplaatjes, zo valt op. 'Deze meetketting laat ik startende studenten gebruiken op Terschelling, na ze eerst te hebben gevraagd om het klaslokaal zónder gereedschap op te meten, met passen dus", aldus De Hilster over een object van an dere herkomst. Hij durfde zelf ook reconstructies van vooral houten navigatie-instrumenten aan. De muur bewijst dat, maar jacobsstaven en hoekboog worden ook meegenomen naar de studenten en in onderzoeken. Anders dan vele verzamelaars schuwde hij onderzoek en publiceren niet, zo als dat bekend is uit De Hollandse Cirkel zelf, maar ook uit publicaties in het bulletin van de Scientific Instrument Society, waar Nicolas de Nederlandse vertegenwoordiger van is. Mo menteel werkt De Hilster bij de Vrije Universi teit te Amsterdam ook aan een proefschrift onder de werktitel: 'Navigation on wood: Wooden Navigational Instruments in the Period 1590 - 1731an analysis of western wooden navigational instruments, their ori gins, mathematical concepts and accuracies.' Vakbibliotheek De wereld bleek weer klein bij het bekijken van de bibliotheek. Van het in het december nummer van dit blad gesignaleerde Indisch landmeten van Hoedt prijken er drie edities in Castricum, maar mankeert ook daar de eerste en tweede druk nog. Van het in dat artikel ge noemde anonieme werk De meetinstrumenten in gebruik bij den topographischen dienst in N.I. had De Hilster net de editie van 1920 bin nen, helaas zonder de platenatlas, al kan het Scheepvaartmuseum daarvan voorlopig wel een kopie leveren. De oudste perkamenten band is van 1600 en bevat van Sems en Dou hun door Jan Bouwensz uit Leiden uitgegeven boeken Van het gebruyck der Geometrijsche instrumenten... en Practijck des Lant- metens.Van Johannes Morgenster is de eerste druk uit 1703 van de Werkdadige Meet- konst aanwezig, evenals de herziene tweede - of zo men wil de eerste - van Morgenster en Knoop samen uit 1744. 'Sommige tweede drukken van voor de Franse tijd hoef ik niet per se, of die eender zijn zocht Pouls dan al uit', aldus De Hilster. De eerste druk van Van Nispen van 1662 mankeert evenmin, net als zijn 'lesten druck' uit 1704 (achteraf bleek in 1744 nog de echte laatste druk te volgen) en het zeldzame tweedelige werk Inleiding tot de Be schouwende en Werkdaadige Meetkunde uit 1777 van Jean Jaques Blassière. De Verhande ling over het Waterpassen uit 1828 van Van Kerkwijk zit in de collectie, maar zijn brood nodige Geodesie voor de 'KMA-kadetten' nog niet. Wat onbekender is Landmeten en Water passen van Jacob Heussi uit 1864, maar De Hilster kan en wil intussen na restauratie een tweede exemplaar schenken aan de DHC- bibliotheek! Zijn zoektocht naar de eerste vier drukken van Landmeten en Waterpassen van dr C. Schols duurt voort. Negentiende-eeuws werk is soms schaarser dan oudere edities, om dat toen het historisch besef opkwam; de des tijds nieuwere werken werden nog genegeerd! (Bleek dat fenomeen ook al niet toen DHC- donateur Raymond Uppelschoten in 2008 op merkelijk trots van Schols op zijn site zette: 'Het Leege Land bezat al een uitgave uit 1908, 7 h-, t—g £3 CO t I.50WM 7 Inventarisdelen van Kadastermuseum ook ingebonden (foto Adri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 9