I geweest, en tot noch toe mijns wetens) niet en wort herdruckt, en nochtans een seer noodigh Boeck voor de Lief-hebberen deser konste is, soo was ick schier genegen 't selve te laten Drucken...19 Hij was echter beducht voor het commentaar dat hij zou krijgen als zijn werk een herdruk zou worden van het werk van Sems en Dou, en dus besloot Van Nispen het volledig om te wer ken en te verbeteren.20 Het tweede grote gat betreft de heruitgave van Morgensters Werkdadige Meetkonst, nu geheel "...Overzien, Vermeerdert en in Kopere Platen gebragt..." door J.H. Knoop in 1744. Het werk staat bekend als de tweede druk, maar het was de derde keer dat Morgensters werk werd uit gegeven. De eerste druk verscheen in 1703, terwijl in 1707 een heruitgave verscheen met alleen een gewijzigde titelpagina.21 Om de ver warring compleet te maken zou in 1757 nog maals een tweede druk van Morgensters werk verschijnen, wederom herzien en met 21 pa gina's uitgebreid. Figuur 9 laat het aantal uitgaven vanaf 1900 zien. De twee wereldoorlogen hebben een ver schillend en welhaast tegenstrijdig effect op de productie gehad. Hoewel Nederland neutraal was tijdens de eerste wereldoorlog, verscheen tussen 1914 en 1917 geen enkele titel (vooral te zien aan de hoge stip bij 1918). Pas in 1918 komt de productie weer op gang met een werk van B. Helweg en een werkje uit de Serie Stu dieboekjes voor de Staats-Spoorwegen door H.J. Buijsman. Tijdens de tweede wereldoorlog daarentegen verschenen er tot en met 1943 niet minder dan vijf nieuwe titels en drie herdruk ken op de markt! Het was pas in de laatste twee oorlogsjaren dat de productie van nieuwe werken stopte, maar dit lijkt geen trendbreuk te veroorzaken. Trendbreuk Zoals getoond, verschijnen er in de twintigste eeuw met grote regelmaat nieuwe werken en herdrukken, in totaal circa 114, hetgeen meer dan een werk per jaar is. In dit perspectief is het dan ook opvallend dat er in de eenentwin tigste eeuw slechts drie werken uitgekomen zijn. Het eerste is het nieuwe werk Landmeten en Waterpassen van C. Verbruggen uit 2001, een werk dat slechts de basisgereedschappen en -werkwijzen..." van het landmeten behan delt, het volgende betreft de zevende druk van 56 10 (D 9 S. a O) O o> 'I 6 to 5 "O 4 a> 3 Cö 2 1 N» 0 m m m m# 1900 1920 1940 1960 1980 2000 2020 Jaar van Publicatie Figuur 9: Temporale distributie alle uitgaven 1900 - heden 19 M. van Nispen, De Beknopte Lan t-M ee t-Kons t. Leerende In 't kor te, alles wat in 't gemeen, in de Practijcke des Landt- metens voor- komen kan. Seer dienstigh niet alleen voor Leerlingen en Jonge Practisijns die haer in dese Konste soecken te oeffenen: maer oock voor alle Lieden die haer met Koop-manschappen van Landen bemoeyen. En voorder voor alle Lief-hebbers van Geometrische Speculatie. In goede ordregestelt, en metnoodige Figuyren en Demonstratien verklaert., (Dordrecht, 1662), ff 3r-3v. 20 Zie noot 19. 21 Ik heb deze titeluitgave onlangs in handen gehad, de editie van 1703 is in mijn collectie.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 10