Bouwmeten N. Zondag voor het hoger technisch onderwijs Alberda's Inleiding Landmeetkunde uit 2003, gevolgd door de tweede druk van N. Zondag's Bouwmeten voor het Hoger Technisch Onder wijs uit 2004 (zie figuur 10). Voor de volledig heid dient vermeld te worden dat in 2001 en 2002 ook nieuwe oplagen verschenen zijn van de werken Landmeten 1 en Landmeten 2 van N. Zondag, maar dit betreffen exacte heruitga ven van de eerste drukken uit respectievelijk 1997 en 1999. Zover ik heb kunnen nagaan is het werk van Zondag ook het laatste Neder landstalige landmeetkundige werk dat op de markt verschenen is, waarbij opgemerkt dient te worden dat Alberda's werk meer geschikt is voor de landmeter en geodeet, en Zondag's werk meer voor de uitzetter en maatvoerder is. Het ziet er dus naar uit dat de productie van Nederlandstalige landmeetkundige werken vrij abrupt tot stilstand gekomen is. Niet geheel duidelijk is wat hieraan ten grondslag ligt en of er nog een opleving zal volgen. Mogelijke oor zaken voor deze trendbreuk zijn een afnemend aantal studenten, de opkomst van GPS, een gebrek aan instrumentele en technische ont wikkelingen in het vakgebied en de daarmee samenhangende slechte rendabiliteit van een nieuwe uitgave. De twee decennia rond de millenniumwisse ling waren een periode waarin het aantal stu denten dat zich met landmeetkunde bezighield flink terugliep. De Amsterdamse opleiding Hydrografie (tegenwoordig opleiding Ocean Technology aan het MIWB op Terschelling), waar landmeten ook in het pakket zit en Al- berda vanaf het begin tot het boekenpakket behoorde, heeft in die periode te kampen ge had met een tekort aan instroom. Deze daling zette in toen de opleiding Hydrografie van de Nieuwe Vaart te Amsterdam verhuisde naar Leeuwenburg.22 Daar werden de opleidingen Hydrografie en Marof samengebracht met Off shore uit Den Helder en Lucht- en ruimtevaart en verloor Hydrografie aan zichtbaarheid. Vóór de verhuizing was de instroom twintig tot vijf entwintig studenten per jaar. Vanaf 1998 tot 2001 daalde het aantal leerlingen gestaag van vijftien naar negen studenten. De daarop vol gende verhuizing naar Terschelling in 2001 (eerste jaar op Terschelling 2002) kan goed de reden zijn geweest dat het aantal instromende studenten terugviel naar een dieptepunt van vijf studenten in 2003. De jaren daarna stabili seerde de instroom zich tot tien tot twaalf stu denten per jaar, om pas vanaf 2012 weer rond de vijfentwingtig te komen. In 2003 stopte in Delft de opleiding Geodesie; zoals de website van de TU-Delft vermeldt zijn "Sinds die tijd de BSc en MSc Geodesie afgebouwd. Het studiejaar 2004-2005 is het laatste jaar waarin de oude Geodesievakken zijn gegeven, in december 2007 zijn de laatste BSc-diploma's uitgereikt."23 De opleiding werd weliswaar opgevolgd door Geomatics en het landmeten vormt daar nog steeds een onder deel van,24 maar het werk van Alberda wordt er niet meer gebruikt en de voorkeur gaat te- 57 wmod druk Figuur 10: Zondag's Bouwmeten voor het Hoger Technisch Onderwijs 22 Met dank aan Rob van Ree voor de historische details 23 Zie: http://www.geo.tudelft.nl/, laatst geraadpleegd op 6 april 2015. 24 Zie http://studiegids.tudelft.nl/a101_searchCtrl.do?item_value=surveying&operation=searchOnText

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 11