teressante url's (Uniform Resource Locator's) uit de USA, maar ook verwezen werd naar de Ravi-homepage www.euronet.nl/users/ravi. De Ravi als overlegorgaan voor wat toen 'vast goedinformatie' heette - en niet over geld ging - liep voorop! Op mijn redacteursverzoek schreven twee van mijn collega's op de afde ling GIS Advies en Onderzoek bij de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat, Rick Kug- geleijn en Ruben Dood (nu CBS), een maand later in 1995 over 'Meta-informatie en de toe komst van GIS'. Ook zij hadden een kader en wel met de kop 'GIS op internet'. Dat gaf een concrete datering en dat die vroeg was besef ik nu pas. 'De verwachting is dat de GIS-site eind november officieel van start gaat als on derdeel van de start van de gehele Meetkun dige Dienst op internet.' (toen: www.minvenw. nl/rws/mdi/ga/gag). In februari 1996 benutte KLM Aerocarto als eerste een url in een per soneelsadvertentie: www.universal.nl/heide- mij. Pas in november 1996 kwam dankzij een scriptieverslag www.geo.tudelft.nl in het tijd schrift voor en voor www.kadaster.nl geldt dat eerst in april 1998, maar deze was voorloper met hun intranet. Multimediaal. Intussen had Geodesiavoorzitter Paul van der Molen op zijn congresdag op 22 oktober 1997 de webstek www.geodesia.nl in gebruik geno men. Berry van Osch besteedde er in de redac tionele introductie van nummer 1998-1 aan dacht aan onder de subkop 'Geodesia goes... internet'. Zijn slot: 'De maandelijkse uitgifte van het tijdschrift zullen we echter voorlopig nog maar analoog blijven verstrekken! Wat zich bij uitstek leent voor raadpleging is de digitale bibliografie die de redactie sinds 1992 heeft opgezet en actueel houdt. Men kan deze database direct downloaden naar de eigen pcMeer behoeft analoog niet te worden gezegd, u gaat maar digitaal kijken..' Het eerste nummer van DHC van mei 1999 bevatte wel een e-mailadres: hollandsecirkel@geo. tudelft.nl van directeur Joost Marissen, maar nog geen eigen url (wel achterop in een adver tentie www.geodesia.nl). Dat manco veran derde in maart 2001 en onder 'Van de redactie' werd dat zo verwoord: 'Graag attenderen we op de verrijking van de colofon met de nieuwe website www.hollandsecirkel.nl.' Sinds num mer 2003-2 staat er op de eerste pagina van elk nummer onder de redactionele introductie een 'sitetip', al snel herbenoemd in 'webstektip'. Zonder het world wide web heeft dit tijdschrift het dus nooit hoeven te doen, maar het is daar voor een alsmaar groeiende brede bron voor vakhistorie. Je verneemt van details uit verre landen en ziet zeker in Nederland steeds meer samenhang dankzij webportals. Nederlandse portals De website www.geheugenvannederland.nl geeft ook landmeetkundige objecten op plaat sen waar je die niet verwacht. 'Hoekspiegel of prisma, door landmeters gebruikt voor het uit zetten van een haakse hoek.' Dat is de correcte beschrijving van object 1997-111 uit de periode 1950-1965 (collectie meten en wegen) van het Fries Scheepvaart Museum. Ditzelfde 'geheu gen' heeft maar één Hollandse cirkel, van J.M. Kleman en Zoon uit Amsterdam en gedateerd op 1825-1830. Het Zuiderzeemuseum heeft deze van Museum Boerhaave in bruikleen. 66 HRlfJ VOOR Stichting Geodasta Omslag Geodesia 1998-1 met homepage van de gelijknamige stichting (www.hollandsecirkel.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 20