De Hollandse cirkel van pakweg het Museon is toch ook rond 1800 gemaakt door deze Jan Marten Kleman en staat slechts in andere digitale geheugens.3 DHC 2005-2 publiceerde over dit object met foto al de 'Varia: Museon selecteert Hollandse cirkel' vanaf hun eigen webstek.4 Een andere Hollandse cirkel (van Wytze Fobbes uit het Scheepvaartmuseum) staat behalve op de eigen web stek weer in het portal www. maritiemdigitaal. nl. Geheugenportals zijn ook tekstueel feilbaar, bijvoorbeeld in de classificatie van navigatie- instrumenten. Zo prijkt er ergens dit over het Westfries Museum onder de subkop VOC: 'In Hoorn zijn er nog de pakhuizen, het Oostin- disch Huis en andere sporen van de VOC te zien. Het museum heeft een grote zaal inge richt die de geschiedenis laat zien van de Lof- felijcke Compagnie. Modellen van de schepen waar ze mee voeren, navigatie-instrumenten als de Hollandse Cirkel en de Jacobsstaf, kaarten, schilderijen van de bewindhebbers en handelaren.' 5 Naar www.collectienederland.nl? Je komt er steeds meer achter dat ook ondanks mooie portals als www.geheugenvanneder- land.nl en www.maritiemdigitaal.nl dé collec tie Nederland aan museale meetinstrumenten nog niet zomaar te achterhalen is. Daarom is het nieuwe portal-initiatief www.collectiene- derland.nl van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed ook weer mooi en met intussen al de collecties van meer dan vijftig musea. De bulk van trefwoorden als 'Hollandse cirkel' en 'the odoliet' blijft uit Boerhaave komen, maar je ziet langs deze weg in één oogopslag daarmee ook een theodoliet met boussole uit de deelcol lectie 'Zwevend erfgoed Koninklijke Marine'. (Of een Hollandse cirkel uit de Deventer mu sea, zie kader, en ook rijk aan meetkettingen.) Van een prent van een in de natuur liggende landmeter weet je snel dat én Boerhaave én het Maritiem Museum én het Rijks Museum die hebben. Het grotere kader geeft ook hun di verse omschrijvingen dankzij internet. Mu seum Boerhaave heeft zelfs twee verschillende prenten uit de serie! En zou het zeuren zijn als je signaleert dat portals elkaar zó overlappen, dat het ene portal dezelfde al genoemde Hol landse cirkel van Kleman positioneert in het depot van Museum Boerhaave en het andere portal als bruikleen in het Zuiderzeemuseum? Zo lijkt bij optellen de collectie Nederland nog groter dan hij al is! De DHC-instrumentendatabank kan mét de instrumenten uit de grotere musea van die ge- 67 Hoekspiegel of prisma in Fries Scheepvaartmuseum www.geheugenvannederland. nl) Hollandse cirkel van Kleman als Boerhaave- bruikleen in Zuiderzeemuseum www.geheugenvannederland. nl) 3 zoals www.klimaatverhalen.nl 4 www.museon.nl 5 www.dagtripdoen.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 21