P2066 Maritiem Museum P00621 Museum Boerhaave): Afbeelding van een licht glooiend terrein, op de voorgrond rechts water, op de middengrond rechts, tot geheel boven aan de te kening, twee hoge bomen, op de achtergrond links deel van een stadsmuur tot torens. In het midden van de voorstelling een landmeter, languit voorover liggend naast een kuil, steunend op de rechterarm, terwijl hij met de linkerhand een draagbaar kompas met alhidade op oog hoogte houdt, kijkend naar een lat, geheel links, de kijkrichting aangegeven door een stippel lijn. Iets meer naar achter een tweede landmeter, in geheel dezelfde houding, maar kijkend in tegenovergestelde richting naar een lat rechts; ook hier de kijkrichting aangegeven door een stippellijn. Vervaardiger: Picart, Bernard. Vervaardigingsdatum: 1726, formaat: lengte: 31.3 cm, breedte: 21.7 cm (www.collectienederland.nl en www.nwritiemdigitaal.nl) RP-P-OB-51.384 Rijks Museum 1727 P2066 Maritiem Museum P00621 Museum Boerhaave): Gezicht op een heuvelachtig landschap. Op de voorgrond ligt een man met een waterpas in de hand. Afmetingen plaatrand: 335 x 221 mm. www. rijkstn useumn 1) De bekende graveur Bernard Picart werd in 1673 te Parijs geboren als zoon van Etienne Picart en Angelique Tournant. Evenals zijn vader werd hij graveur, drukker en prentverkoper. Vanaf 1712 tot aan zijn dood in 1733 woonde en werkte hij in Amsterdam. Het was in 1711 dat Picart naar Amsterdam ging, waar hij zich vestigde als graveur, drukker en prentverkoper. In datzelfde jaar hertrouwde de inmiddels tot het protestantisme bekeerde Picart met Anne Vincent, die evenals Picart tot de Waalse Kerk behoorde. Haar vader verzette zich aanvankelijk hevig tegen het huwelijk, omdat hij twijfelde aan de oprechtheid van Picarts bekering. In Amsterdam kreeg Picart veel opdrachten. Zo maakte hij behalve voor de "Ceremonies" ook illustraties voor Pierre Bayle's bekende "Dictionaire Historique et Critique" en Fontenelles "Oeuvres Diverses". Toen Picart in mei 1733 overleed was hij een gezien artiest. Alle grote verzamelaars uit die tijd hadden prenten van Picart in hun verzameling. Na zijn dood zette zijn weduwe de zaak voort. De zaak was gevestigd aan het Singel bij de Munt. Het was op dit adres dat die 'veuve Picart' in 1734 onder de titel "Impostures Innocentes" een oeuvrecatalogus van Picarts werk uitgaf, waarin tevens een korte biografie van haar hand over het leven van Bernard Picart was opgenomen. (www.jhm.nl) 71

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 25