Historisch Nieuws 'Onze mijnwerkers' en mijnmeters De website www.onzemijnwerkers.nl deed met een gedeeltelijk succes mee aan de Geschiede nis Online Prijs 2015: bij 275 aanmeldingen haalde men de shortlist van 15. De webstek geeft filmpjes van een oral historyproject, waarin meer dan 50 mijnwerkers aan het woord komen. Twee van hen, Frans Wetzels en Ed Houben, hebben het ook over mijnmeters, maar zoeken naar het woord (hang)theodoliet is tevergeefs. De winnaar van de juryprijs was trouwens de iPad-app Tijdreis 2000 jaar Domplein in Utrecht, met veel panorama's en 3d-modellen (makers: Jan de Rode, Geeske Bakker en Arjan den Boer). (Redactie DHC) Koempel Martin Herbergs haalde dagblad "Ik werkte er als mijnmeter. Dat was best ge vaarlijk werk. Wij werkten voor 80 procent ondergronds en moesten in enge pijlers en in smalle schachten kruipen om die op te meten. Bang ben ik nooit geweest. Ik bleef op de Wil- helmina tot 1967, twee jaar voordat die mijn in 1969 sloot. Mijnmeters waren er niet meer no dig. Op de Emma wel. In 1962 wisten wij al dat de mijnen dicht zouden gaan. Iedereen in de kaartenkamer wist dat, maar niemand praatte erover. Dat de Emma in 1973 dichtging vernamen wij uit de krant. Zo ging dat. Staats mijnen liet slecht nieuws altijd op vrijdag uit lekken in de krant. Dan ging er weer een weekend overheen en was de eerste boosheid bij de mijnwerkers verdwenen. Ik heb altijd graag gewerkt op de Emma. Je kreeg er waar dering. Ik verliet de Emma als meesterhouwer dienstdoend. Ik verhuisde naar DSM. Ging werken op de afdeling externe planologie. DSM was toen een van de grootste grondeige naren van Nederland. Er moesten vaak eigen- domskaarten gemaakt worden. Als vrij williger ben ik gaan werken in het mijnmuseum in de abdij Rolduc in Kerkrade en later in museum Industrion, het huidige Continium. Ik werd er archivaris, omdat ik mijnkaarten kon lezen." (www.demijnen.nl, compleet met toestemming overgenomen uit Dagblad De Limburger/ Limburgs Dagblad van 27 februari 2015) NB In dit www-jubileumjaar past het om te memoreren dat wie 'Wil je mijnmeter worden?' zonder aanhalingstekens in een zoekmachine intikt nog steeds de tegenvraag krijgt: 'Bedoel de u wil je mijn meter worden?', vergezeld van een mega-aanbod aan spenen en slabbetjes. Waarden van landmetersbeeldje en kaarten Op 3 maart 2015 bracht een exemplaar van het bronzen beeldje De Landmeter van Marlies Noordkamp €55 op. In DHC 2012-2 is er al een foto van afgebeeld met de informatie dat zij als een van de 18 beroepen uit de bouw in 1995 ook een bronzen landmetertje maakte voor bouwbedrijven Jongen uit Landgraaf. "Vroegste 'resolutiekaart' gemaakt voor de Staten van Holland en West-Friesland door de landmeter W. van Swieten in Voorne", zo kon digde catawiki.nl in februari 2015 een manus- criptkaart van 41 x 50 cm aan. Op de kaart zelf schreef de in 1724 vanuit Brielle geadmitteerde landmeter onderaan: 'Deeze plaane of kaart gemaakt door mijn in de maant van September 1726', en hij verzweeg ook zijn gezworen sta tus niet. De prijs werd €36 (eerdere schatting veilingmeester €300-€400). Op 24 maart 2015 kwam een 'Overzichtskaart van de Gemeente Zijpe' op €60. De aanbie dingstekst was: "Ca. 1883. Afmeting: 65 x 99 cm. Conditie: redelijk. Randen zijn omplakt met linnen (origineel). Handgetekende kaart. Watermerk van Gelder. Schaal 1 25.000. Het betreft een zgn schattingskaart, die werd ge maakt door het kadaster om de grondbelasting te bepalen." Later volgden meer van zulke kaarten van Anna-Paulowna, Westwoud, Epe en Oene, Ermelo, Putte, Veessen, Harderwijk en Nijkerk. (In strijd met de Archiefwet, maar onbekend hoe lang al in particulier bezit, red. DHC) In mei zouden 26 kadastrale veldplans 72

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 26