van Wijk aan Zee en Duin uit de jaren 1985 1995 volgen. Veelverkopende particulier Henk Nijkamp kreeg €7 voor die 26 veldplans (€0,27 per stuk dus). Op 6 april was het ook al raak: "Gigantisch werk door de afdeling Landmeten en Carto grafie. Kaartboek van 's-Gravenhage - Den Haag, Gemeentelijke dienst voor Volkshuisves ting te 's-Gravenhage, geen datum (circa 1970?) - 38 kaarten op groot formaat tussen hard plastic, in originele goudkleurige ring band. Afmeting der kaarten en band: 40 x 45 cm. Conditie: goed. Eerste 6 bladen los. Waarschijnlijk de meest gedetailleerde kaart van Den Haag en omstreken." Het Rotterdam se bedrijf 'Goudboekje' ving er zo €55 voor! Later in april werd een Tirion-kopergravure uit 1745 aangeboden met daarop een breder ge bruik van het woord 'begrooting' dan financi eel: het ging om ramingen van de grootten van Haarlemmermeerdelen. Nu leuk! (www.veiling.catawiki.nl) Belgische landmeterskaart geveild met als inzet 1500 - 2000 "Exceptional manuscript map of the castle of Wijnendaele by Vedastus du Plouich, Flemish surveyor, most probably the original drawing for the illustration in Sanderus' 'Flandria Illustrata'. The left cartouche 'V. du Plouich invenit et fe.' The printed version in the 'Flandria Illustrata' is not an identical copy of the manuscript map which is much larger than the printed one." (www.romanticagony.com) GEOrdende ruimte in beeld Dit jaar bestaat de Flevokartografie een halve eeuw. Nieuw Land ontvangt de eerste plankaarten uit 1965 van de provincie Flevo land. Het bijzondere tekenwerk is gemaakt door de afdeling Landmeetkundig Werk van de voormalige Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. Deze expositie is samengesteld door Jan Schilder, adviseur geo-informatie, kartograaf en grafisch vormgever van de provincie Flevo land, en is t/m 29 augustus 2015 in Nieuw Land te zien. (www.nieuwlanderfgoed.nl) 'In het voorjaar lonkt het gras' Vijftien jaar geleden verscheen bij Ad. Donker van Lex Veldhoen 'Veldwerk in de Lage Lan den. 14 portretten van wetenschappelijk veld onderzoek'. Ze verschenen eerder in verkorte vorm in NRC Handelsblad en in De Standaard. Het boekje kreeg toen geen aandacht in Geo- desia en/of dit tijdschrift, maar is nu antiqua risch nog volop verkrijgbaar, aanbevolen! Eén van de portretten is toch getiteld 'De topo- graaf. In het voorjaar lonkt het gras.' Niet al leen het buitenwerk van Han Siero werd be schreven, maar er werd ook een bezoekje gebracht aan het nu al jaren leegstaande pand van de Topografische Dienst in Emmen (waar het Kadastermuseum vanuit Zwolle een mooi model van kreeg). Een citaat: "In de gang van het gebouw hangen topografische kaarten. Han werkt in een kamer met zes collega's. Op de bureaus staan kaarthouders, aan de wand hangen posters met motoren, pin-ups en een oude foto van een landmeter." (Adri den Boer) P.S. Wie weet meer van die wandversieringen - vooral die laatste - en waar ze bleven? Waterpassen in Andel in 2014 "Meten is weten, maar fout meten is zweten." Deze uitspraak is niet van mij, maar van een landmeter die vanmiddag actief was op de sluis. Wel aardig dat opnieuw het meetpunt aan 73 j'tin 'Begrootingen' op kaart van landmeter M. Bolstra www.veiling.catawiki.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 27