Vakhistorie in Geo-Info Ferjan Ormeling versloeg in nummer 2015-2 van Geo-Info de eerste Jansoniuslezing. Ter nagedachtenis aan de familie van haar man Rolf is in 2013 door mevrouw Janssonius- Schultheiss het Jansonius-fonds gesticht, ter vermeerdering van de kennis van de histori sche kartografie. Door dit fonds wordt o.a. de instelling van een (binnenkort in te vullen) bijzondere leerstoel historische kartografie aan de UvA mogelijk gemaakt. Om de aandacht op dit fonds te vestigen wordt vanaf 2015 elk jaar door de onderzoekgroep voor de geschiedenis van de kartografie Explokart een Jansonius lezing georganiseerd. Dr. Peter van der Krogt, Jansonius-conservator bij Bijzondere Collec ties van de UvA, hield op 30 januari jl. de eer ste lezing: over Johannes Jansonius! Als 'parel' werd in Geo-Info 2015-2 opgeno men een deel uit de redactionele intro van DHC 2015-1 over Holsbrinks stukje 'NAM- NAP' uit Geo-Info van 2004. Een andere 'pa rel' in dit themanummer over remote sensing was: 'Remote geschiedschrijving - 'Al vanaf eind jaren zeventig en begin jaren tachtig werd door de MD het nodige aan Remote Sensing gedaan. Nadat in 1986 de afdeling Remote Sensing was opgericht, is de MD uitgegroeid tot een van de belangrijkste remotesensingcen- tra in Nederland. In de afgelopen jaren zijn ten behoeve van operationeel gebruik door RWS- diensten voor een groot aantal toepassingen methoden ontwikkeld om remotesensingbeel- den te verwerken tot bruikbare informatie.' Uit: Meetkundige Dienst, de volgende 60 jaar Geo-Informatie voor de Rijkswaterstaat, Delft, jubileumpublicatie 1991' (Redactie DHC) Beeldbank van Defensie: PWA met sextant... Het Nederlands Instituut voor Militaire Histo rie beheert circa 2 miljoen foto's en dergelijke. Inmiddels zijn 250.000 ervan in een beeldbank te bekijken. Bij de zoekterm 'Topografische Dienst' is het 565 keer raak (veel luchtopnames van 1953) en bij Dienst der Hydrografie 170 keer. Een zoekterm als 'Snellius' geeft 204 scheepstreffers. 'Theodoliet' geeft nu nog maar 12 treffers en 'sextant' slechts 25, maar dat wordt vast meer. Daarenboven prijkt er nog een foto met een sextant onder het trefwoord 'hoekmeten'. Van elk instrument wordt er een hierbij afgebeeld. In de eerste plaats is dat een anonieme medewerker van Verificatie van 's Rijks Zee-instrumenten in Leiden met een theodoliet. Als tweede gaat het om een op name uit 1986: 'Ltzsd 3 KMR Z.K.H. Prins Willem-Alexander (Claus George Ferdinand) (1967) 'schiet een zonnetje' met de sextant aan boord van fregat Hr.Ms. Abraham Crijnssen (1983-1997) tijdens zijn introductie bij de Ko ninklijke Marine.' Tot slot nog een omschrij ving zonder foto: "Hydrografische werkzaam heden. In de ijzige winterwind hanteren twee officieren een theodoliet. In de winters 1944/45, 1945/46, 1946/47 is er door de Hydro grafische Dienst in Nederland doorgewerkt om de achterstand van de oorlogsjaren zo snel mo gelijk in te halen. I.v.m. vernielingen van kerk torens, hoge schoorstenen en andere herken bare punten moesten er regelmatig nieuwe punten worden ingemeten. Links Ltz 3 J.H.R. van der Willigen en rechts Ltz 3 F.C. Oosten.' (www.nimh-beeldbank.defensie.nl) 75 Anonieme vakman met theodoliet (www.nimh- beeldbank. defensie. nl) «Mk. Prins Willem-Alexander met sextant in 1986 www. nimh-beeldbank. defensie.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 29