...maarprinses Margriet was eerder "DEN HELDER: Prinses MARGRIET laat zich inwijden in de werking van de sextant tij dens het bezoek aan de Gemeentelijke Hogere Zeevaart- en Visserijschool." (Ge van der Werff voor ANP, 1966) (www.geheugenvannederland.nl) 'Pareltjes landmeetkunde' in Antwerps archief. "Tot 2 oktober 2015 kunnen bezoekers de mooiste handgetekende landmeterskaarten uit de archieven van de stad en het OCMW ont dekken in het FelixArchief. Vóór de oprichting van het kadaster in het begin van de negen tiende eeuw, werd het grondbezit in kaart ge bracht door lokale landmeters. De opmeting van onroerende eigendommen resulteerde vaak in heel fraaie kaarten. Gefortuneerde grondbe zitters konden het zich immers veroorloven om de kaarten artistiek te laten opsmukken. In deze minitentoonstelling brengt het FelixAr- chief een selectie van deze pareltjes uit de landmeetkunde. Naast een selectie van visueel aantrekkelijke kaarten kunnen geïnteresseer den ook landmeterskaarten bekijken die ont staan zijn in de dagelijkse werking van de ste delijke overheid. Dit zijn vaak erg rudimentaire plannen, maar zeer waardevol voor historisch onderzoek door de context waarin ze worden bewaard. Ook de collectie kaartboeken uit het archief van het OCMW krijgen een plaatsje in de mini-expo." Adres: Oude Leeuwenrui 29. (www.felixarchief.be) en 'De Zeven Zeeën' in Erfgoedbibliotheek "Vanaf de vijftiende eeuw varen ontdekkings reizigers over de Zeven Zeeën, op zoek naar nieuwe gebieden. De Erfgoedbibliotheek Hen drik Conscience brengt met navigatieboeken, zeekaarten, maritieme atlassen en de uitzon derlijke globes van Blaeu het verhaal van deze heldhaftige zeevaarders. Vanaf de vijftiende eeuw zwermen Europeanen uit over Afrika, Amerika, Azië en Oceanië, op zoek naar nieu we gebieden. De nieuwe continenten werden nauwgezet in kaart gebracht." Adres: Hendrik Conscienceplein 4. (www.consciencebibliotheek.be, expo t/m 13 september 2015) NB Ter gelegenheid van de 26ste editie van de International Conference on the History of Cartography zijn er verder in Antwerpen nog de tentoonstellingen: "Abraham Ortelius (1527-1598), in de ban van de klassieke oudheid", in het Rockoxhuis; "De Stad Getekend", in Museum Plantin Moretus; "De Wereld gespiegeld", in het MAS; "Geographical initiatives in Antwerp", webtentoonstelling. Zeevaartschool Rotterdam: koepel én observatieplateau Vertrouwd met een koepel óp een observatie plateau aan de Delftse Kanaalweg viel in De Oud-Rotterdammer van 3 maart 2015 een foto op van de Gemeentelijke Zeevaartschool, in 1916 gebouwd aan de Pieter de Hooghweg daar door architect W. Dahlen. "Het mooie gebouw staat er nog steeds, met zijn typische torentje en platform op het dak waar wij ons bekwaam den in het hanteren van de sextant, een zee vaartkundig hoekmeetinstrument", zo schreef ene Jaap Kunz er onder veel meer bij. De web site www.rijksmonumenten.nl geeft nog meer informatie en onder andere: "De telescoop in de koepel is sinds 1998 opgesteld in de Volks sterrenwacht te Dordrecht. Op het midden van de nok aan de Pieter de Hoochweg bevindt zich een achtzijdige koperen dakopbouw (ob servatieplateau) met ijzeren hekwerk." De 76 Prinses Margriet met sextant in 1966 www.geheugenvannederland. nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 30