Brief Daarom schrokken de zusters hevig toen er opeens twee landmeters op het kloosterterrein verschenen. "Ze kwamen hier onder valse voorwendselen", zegt zuster Van Ravestijn. "We zouden van hun komst op de hoogte zijn. Nou, dat was niet waar. Toen beriepen zij zich op een brief uit 1969 waarin de komst van een landmeter werd aangekondigd. Die brief heb ben we per se niet gehad. Nu is het wettelijk zo, dat is gebaseerd op een wet uit 1900, kun je nagaan dat je Rijkswaterstaat niets in de weg mag leggen als de komst van tevoren schrifte lijk wordt aangekondigd. Maar goed, die brief uit 1969 hebben we nooit gehad. Toen zei de man dat we dan in elk geval de brief van 1956 moesten hebben. We hebben hem toen even stomverbaasd aangekeken en gevraagd of hij meer dan tien jaar al zijn brieven bewaart. Bo vendien kun je je niet meer beroepen op een brief uit 1956. Die is verjaard." Politie Het gevolg was dat de landmeters en de zusters de politie belden en dat de landmeters door de politie vriendelijk werden verzocht het terrein te verlaten. De landmeters deelden de zusters mee dat zij een nieuwe brief zouden krijgen. "Die hebben we nog niet gehad", zegt zuster Van Ravestijn blijmoedig. 'We kregen wel een telefoontje van Rijkswaterstaat dat er voorlopig geen metingen meer worden gedaan. De groot ste grief van de zusters is dat Rijkswaterstaat de plannen altijd geheimhoudt. "Als ze zouden zeggen 'Het is daar en daar voor', wie zegt dat we dan niet zouden zeggen: 'Ga je gang'. En weet u, heel Nederland heeft met die ondemo cratische handelingen te maken. En als ieder een protesteert gebeurt er misschien iets." Geschikt De zusters zijn best bereid om verdere acties te voeren als het nodig is. "We hebben ons echter afgevraagd of wij daar wel de meest geschikte personen voor zijn", zegt zuster Van Ravestijn: "Als veel mensen zeggen: 'Zuster, ga door', dan weet ik het allemaal nog niet. Kijk, wij zijn er ten dienste van het volk, en het maakt dan eigenlijk weinig uit welke diensten je ver richt. Die landmeters beriepen zich op een wet uit 1900. Zo'n wet kan best goed zijn. Maar in 1900 zag Nederland er heel anders uit. We moeten zuinig worden op alles wat we hebben. Dat wordt weleens vergeten." Bij Rijkswater staat in Utrecht gaf men vanmorgen als com mentaar dat er eigenlijk niets aan de hand is. De landmeters waren naar het klooster gegaan in opdracht van het ministerie van Defensie voor het verrichten van hoogtemetingen. Aan de hand daarvan worden topografische kaarten bijgewerkt. Over de werkwijze van Rijkswater staat zegt de heer D.I. Exalto: "De procedures die wij bij deze weg hebben gevolgd zijn een schoolvoorbeeld van hoe het wettelijk moet. Heeft men wel inspraak, kan men vragen. Tja, dat is een andere zaak. Dan moeten de voor schriften en wetten veranderd worden. Maar de zusters hebben zich voor niets ongerust ge maakt. De metingen hebben helemaal niets met een andere afslag voor de weg te maken. We gaan vanmiddag nog eens met de zusters praten en zullen daar de zaak uitleggen.' Voor alle zekerheid hebben de zusters besloten de wacht te houden bij het kloosterterrein, zo dat niemand van Rijkswaterstaat ongemerkt het klooster kan naderen. RK-dagblad De Tijd, 27 november 1971 (nu ook op www.delpher.nl) P.S. Als contrast een foto uit 1951 met 'woman in classic civil engineering', door iemand ge vonden op d.lib.ncsu.edu (www.pinterest.com) 87

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 41