Werkgroep Beeldmateriaal roept uw hulp in De werkgroep Beeldmateriaal van de Stich ting de Hollandse Cirkel heeft de laatste ja ren veel werk en energie gestoken in het ver zamelen, registreren en beschrijven van historisch geodetisch beeldmateriaal. Het gaat daarbij voornamelijk om dia's, foto's en filmmateriaal over alle mogelijke aspecten van het geodetisch vakgebied. Geschikte database Om de grote hoeveelheid materiaal, en het nog te verwachten aanbod van materiaal, op een verantwoorde wijze te registreren, te ru briceren en tegen acceptabele kosten digitaal te kunnen ontsluiten is een betrouwbare data base voor digitale opslag en bijhouding van zelfsprekend onontbeerlijk, een systeem ook dat gebruikersvriendelijk is, dus gemakkelijk raadpleegbaar, en dat bovendien probleem loos kan worden bijgehouden. De werkgroep heeft vanaf 2010 veel tijd gestoken in re search en in het zoeken naar een geschikt databasesysteem. Die zoektocht heeft uitein delijk geleid, ook uit kostenoverwegingen, tot de keuze voor een beeldbank (feitelijk een website) die direct gekoppeld is aan de web site van De Hollandse Cirkel. De userinter- face van de beeldbank, die inmiddels alweer enkele jaren in de lucht is, bestaat uit twee delen, een menu voor navigatie en een ruimte waar inhoud geladen kan worden. In het ont werp is gebruikgemaakt van het Content Ma nagement Systeem (CMS) 'Joomla' (navigatie) en van het beeldarchief 'Gallery' (inmiddels beschikken wij over versie 3). Het betreft hier open source software. Het te ontsluiten beeld materiaal kan nu tegen relatief lage kosten wor den gepresenteerd, en de beeldbankbezoeker kan de informatie snel en probleemloos oproe pen. Voor het hosten van de website en voor technische ondersteuning maakt de werkgroep gebruik van een professioneel bureau. Registratie en categorisering Terwijl enerzijds hard gewerkt werd aan de technische aspecten van de database en de beeldbank, werd door de leden van de werk groep ook hard gewerkt aan het categoriseren en registreren van het vele beeldmateriaal. Voor het categoriseren is gekozen voor de volgende, ook op de website van de beeldbank terug te vinden hoofdthema's met bijbehorende subthema's: Mathematische geodesie en puntsbepaling, met de subthema's: RD en landmeten, NAP en waterpassen, hydrografie, landinrichting, bouwmeten, maat voering en overig. Satelliet en fysische geodesie, met de sub thema's: Remote Sensing, GPS, zwaartekracht, en overig. Fotogrammetriemet de subthema's: Remote Sensing, luchtfotogrammetrie, terrestrische fotogrammetrie, en overig. Onderwijs en voorlichtingmet de subthema's: Academisch, HBO, MBO, LBO, bedrijfsonder- wijs en overig. Kartografie en geoinformatiemet de sub thema's: Topografisch, kadastraal, hydrografisch, thematisch en overig. Objecten en personenmet de subthema's: Markante gebouwen/objecten, markante personen. 92 Dienstauto, gezien oranje kleur w.s. Topografi sche Dienst, met jalonkoker op dak www.beeldbank-dhc.nl, uit Kadastermuseum

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 46