Column: landmeters op ansichtkaarten Op marktplaats stond onlangs weer een 'antieke landme ter met bijbehorende eiken kist' aangeboden. Ook 'Con ditie: gebruikt' en 'ophalen of verzenden' zijn alleen maar acceptabel omdat er een foto van een instrument bij stond. Daarom nu maar aandacht voor ansichten. Drukker Ed. Strache uit Warnsdorf u. Halda gaf voor 1914 de marktgerichte serie Strache's Nationale Postkar- ten uit. Nummer 19 staat hierbij. 'AK Michel protestiert energisch gegen den Verwendung des böhmischen Zir- kels bei der Vermessung und Abgrenzung der Sprach- gebiete', aldus het onderschrift. Vooraan bij de kippen is het 'Deutsch Sprachgebiet' en aan de horzion prijkt Praag. Daartussen wordt niet alleen een reuzenpasser gebruikt, maar ook een optisch instrument op een drie poot en een jalon. Warnsdorf heet nu Varnsdorf. In 1945 kwam een eind aan de Duitse bewoning. Ook Duits is een latere kunst-ansichtkaart met achterop '7. Nivellieren mit Hindernissen' en dat zijn kussende paartjes. (Beide plaatjes met dank aan www.ak-ansichtskarten.deNiet geplaatst wordt de NS-propagandafotokaart 'Landver- messer Geodat in Uniform mit Mütze im gelande' (er zijn nu al reacties genoeg). C Als nadien in Nederland sigarenboeren en sou- venirwinkels nog geen ansichtkaarten met landmeters (m/v) uitgeven, wat doe je dan? In Den Haag is er wat op verzonnen. Als markt en participatiemaatschappij het niet oppakken 1 y# doet de overheid het graag zelf, zo is de prak - -4^ tijkles. Hierbij zo'n kaart uit een serie van in - ieder geval 18 stuks waarop opdrachten te zien zijn van het Ingenieursbureau van de Gemeen te Den Haag. Het credo 'Landmeten in de stad' lijkt vooral te willen benadrukken dat Den Haag toch een stad werd (wanneer?). Men koos nog evenmin voor een vrouw als die Duitsers in 1914. Het werd politiek-correct wel een yep ('young ethnic professional. Zeg maar, de allochtone tegenhanger van die gouwe ouwe yup', aldus www.neoIogismen.nl.Ooievaarslogo en uitgeversnaam inclusief de afko ibDH staan op de adreskant met de lijntjes. De kaart bestond minstens in januari 2014 al en er is er nog nooit eentje op internet verschenen met 'gebruikssporen'. Op www.catawiki.nl prijkt wel deze zónder die sporen, dank! Tips zijn wel kom, maar die over wenskaarten die nieuw te bestellen zijn op www.zazzle.nl hoeven niet. Adri den Boer 96 ti Mhwiiifefn lirtrti

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 50