verenigd). De samenwerking had tot doel om de belangen en de maatschappelijke functie van het Kadaster gezamenlijk te bevorderen, de tegenstellingen tussen de verschillende cul turen te verminderen en gezamenlijke stand punten met meer kracht naar buiten te brengen. Van de zijde van de bewaarders is het vooral mr. W. Louwman (toen voorzitter van de ver eniging) geweest die zich voor de samenwer king heeft ingezet. Uiteindelijk werd de strijd bijl dus begraven en per 3 december 1992 fuseerden beide verenigingen zelfs tot de Ver eniging voor Kadaster (VVK). De reeds ge pensioneerde bewaarders wilden geen lid van de nieuwe vereniging worden. Actieve bewaar ders gingen akkoord, mits er altijd een bewaar der in het Bestuur van de VVK zou zitten. Dat werd statutair vastgelegd. In 2006 zijn de Ne derlandse bewaarders lid van de Europese be waardersassociatie ELRA (European Land Registry Association) geworden. De president van de ELRA (de genoemde mr. W. Louwman) heeft in 2011 op Cyprus een samenwerkings overeenkomst met Europese organisaties van Landmeters gesloten. Ook in dat verband zijn tegenstellingen blijkbaar overbrugd. Maatschappelijke positie van de hypotheekbewaarders Adelstand Zeker 25 bewaarders behoren tot de adelstand. Ook verder blijkt dat vooral in de 19e eeuw men van goeden huize was. Denk daarbij aan namen als: Bentinck tot Nijenhuis, Berdenis van Berlekom, Copes van Hasselt, Festus van Breugel, Flugi van Aspermont, van Hemert tot Dingshof, van Heyningen Nanninga, van der Maessen de Sombreffe, de Mey van Streef kerk, van Swinderen van Rensuma, enz. Salaris De financiële positie van de bewaarders heeft ook te maken met het feit dat in ieder geval tot 1922 de inkomsten van het kantoor ten goede kwamen aan de bewaarder persoonlijk (men moest ook wel bepaalde kosten voor zijn reke ning nemen). Dit verklaart ook waarom veel bewaarders van standplaats veranderden: men probeerde naar een groter kantoor te komen (met méér inkomsten). Koninklijke onderscheidingen 25 bewaarders waren Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 26 bewaarders werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. 30 bewaarders waren Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Één bewaarder kreeg alle drie de voornoem de onderscheidingen; één werd zowel tot Rid der als tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau benoemd. Twee bewaarders waren drager van de Mili taire Willemsorde. Enkelen waren Ridder of Kommandeur der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg, Ridder van het Metalen Kruis, Ridder der Orde van de Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela, Ridder der Orde van Leopold van België of Ridder in de Orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. In totaal waren - voor zover bekend - 90 be waarders onderscheiden. De periode 1940-1945 Landmeter J. Best werd in 1929 bewaarder te Almelo. In de Tweede Wereldoorlog werd hij N.S.B.-burgemeester van Emmen. In 1948 werd hij gezuiverd door de Zuiveringscom missie en veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. De bewaarders M.A. Hollestelle te Arnhem en K.J. Bes te Zwolle kregen grote problemen met de Duitse bezetter; in 1943 werden zij door de bezetter ontslagen. Beiden zijn na de oorlog in ere - en in hun ambt - hersteld. In Zwolle had het Militair Gezag na de be vrijding gemak van een schriftje dat de be waarder mr. K.J. Bes stiekem had bijgehou den van alle akten waarbij NSB'ers huizen en grond zogenaamd hadden gekocht van Joden. Dit soort frauduleuze akten kon bestaan door de medewerking van minder goede notaris sen. De bewaarders per kantoor Ondergetekende heeft een overzicht samenge steld waarin per kantoor (er waren er 36) de namen van de bewaarders (totaal ca. 400 per sonen) zijn vermeld met de gevonden nadere 105

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 11