'Pareltjes van landmeetkunde' in Antwerpen Adri den Boer "Tot 2 oktober 2015 kunnen bezoekers de mooiste handgetekende landmeterskaarten uit de archieven van de stad en het OCMW ont dekken in het FelixArchief. Vóór de oprichting van het kadaster in het begin van de negen tiende eeuw werd het grondbezit in kaart ge bracht door lokale landmeters. De opmeting van onroerende eigendommen resulteerde vaak in heel fraaie kaarten. Gefortuneerde grondbe zitters konden het zich immers veroorloven om de kaarten artistiek te laten opsmukken. In deze minitentoonstelling brengt het FelixAr- chief een selectie van deze pareltjes uit de landmeetkunde. Naast een selectie van visueel aantrekkelijke kaarten kunnen geïnteresseer den ook landmeterskaarten bekijken die ont staan zijn in de dagelijkse werking van de ste delijke overheid. Dit zijn vaak erg rudimentaire plannen, maar zeer waardevol voor historisch onderzoek door de context waarin ze worden bewaard. Ook de collectie kaartboeken uit het archief van het OCMW krijgen een plaatsje in de mini-expo." Dat stond, afkomstig van inter net, al als aankondiging in het vorige nummer (en het OCMW is per Belgische gemeente het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Wel zijn). Het voor-vorige nummer meldde reeds dat in Antwerpen van 12 tot 17 juli de 26ste internationale conferentie over de geschiedenis van de cartografie (ICHC) was en alle Ant werpse musea daarop inspeelden. Het FelixAr- chief (stadsarchief van Antwerpen, 28 km planklengte) wijdt de inhoud van zjn zes vaste tentoonstellingskasten daarom sinds 2 juni nu ook aan kaarten. Het doet dat als enige ten toonstellingsgegadigde aan grootschalige, pre- kadastrale landmeterskaarten. Bezoekverslag Bij het Felixarchief op Oude Leeuwenrui 29 blijkt uit de cartografische beplakking van de binnendeuren van de lift al dat men trots is op het ICHC2015. Op de expositie 'Pareltjes van landmeetkunde' ligt ook alleen een engelse flyer 'Pearls of surveying' met het ICHC2015- vignet en niet dat van de stad. Citeren van minstens één zin daaruit past goed in dit tijd schrift: 'A very nice example is 7#14650 which shows Rilland-Bath, a part of Zeeland (Nether lands).' Twee tentoonstellingskasten staan bij de ingang ('aan het onthaal') en vier kasten in 107 Introductie 'Pareltjes van landmeetkunde' met stadslogo op de zesde verdieping van Sint Felix (foto's Adri den Boer) Kaartboek uit 1616 van Veurne-Ambacht

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 13