Historisch nieuws Ruimtevaarder met verstand van landmeten? Op 27 augustus werd in het Nationaal Archief de tentoonstelling '24 uur met Willem - Ko ning van Nederland' geopend door de minister van OCW, Jet Bussemaker. Daarvoor sprak ruimtevaarder André Kuipers twintig minuten over 'Landmetingen, van kerktoren tot satel liet'. (Redactie DHC) www.expeditiewikipedia.nl gelanceerd Op 28 mei was in Utrecht de officiële "lance ring" van de website over expedities: www. expeditiewikipedia.nl. Eén van de expedities is de de reis van de KXVIII van Vening Meinesz (geodeet en geofysicus). Door een projectgroep is een jaar hard gewerkt om deze wikipediapa- gina (digitale tentoonstelling) te maken. Dit project is onder andere mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de Stichting de Hollandse Cirkel en de Hydrographic Society Benelux. Zonder medewerking van de Dienst der Hydrografie (Koninklijke Marine) was dit project niet mogelijk geweest. (Joop Gravesteijn) Vakhistorie en 'grasduinen' in Geo-Info In Geo-Info 2015-3 was een van de drie In me- moriams van Jan Schoemakers, van wie een interview als 'meester van weleer' grotendeels en met foto's is weergegeven in DHC 2012-1, p. 16-18. Hij was van 1986-1991 NGL-voorzitter. Verder publiceerde dr.ir. Paul van Asperen in dit nummer over zijn promotie in een artikel 'Evaluatie van innovatieve landregistratie-in- strumenten in sub-Sahara Afrika: Drie cases binnen een peri-urbane context'. Een kader tekst-met-foto daarbij: "Hoewel de invloed van de landmeetkunde op de macro-economie nog dikwijls onderwerp van discussie is, is die re latie in Namibië helder: daar zetelt de directie Staatschuldbeheer van het Ministerie van Financiën in het voormalige kantoor van de Kaiserliche Landesvermessung te Windhoek." (Een gelijksoortige foto van het pand, maar dan van internet, stond ook al in DHC 2012-2 in de column Keizerlijke en koninklijke land meters.) 'Ook eens nostalgisch grasduinen in oude nummers van Geo-Info? Kijk op: http://www. geo-info.nl/geo-info', aldus de scheidende GI- redacteur Bart Huijbers in zijn laatste redactio nele intro. 'Grasduinen' in losse pdf-artikelen kan per jaargang en nummer weer, maar echt zoeken in Geo-Info doe je alleen in de DHC- tijdschriftendatabank! (Redactie DHC) Uit de canon van Denekamp (2013) 'Markeschooltjes, 1797, Ontwikkeling van kerkdorpen. De landmeter die tussen 1812 en 1832 de opdracht kreeg om voor kadastrale registratie de grondpercelen in Tilligte op te meten, moet verbaasd zijn geweest. Hij zal, komende van Ootmarsum of Denekamp, ge zocht hebben naar een kerkje omgeven door woningen of andere panden. Het enige wat hij aantrof waren ver uit elkaar liggende boerde rijen. Daar waar nu het dorp Tilligte ligt, zag hij alleen een klein schooltje, ongeveer op de plek waar nu de Mariakapel staat. Het lag op een bijna 5 ha groot stuk grond van de marke Tilligte. De eigenaars van de marke hadden in 1788 al een schooltje willen opzetten. Dat was hun toen niet gelukt, maar in 1797 was het zo ver. Het gebouwtje, dat de landmeter zag, was het markeschooltje. Op de kadastrale kaart van omstreeks 1830 is het schooltje dus het enige 110 Fragment kleuren-kaderfoto uit Namibië van Paul van Asperen Kaisert Landesverraessung.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 16