gebouw in die omgeving. Zelfs een kerk was er nog niet, want de Waterstaatskerk, die in 1830 werd ingewijd, was nog niet op die allereerste kadastrale kaart getekend. Kerkdorpen als Til- ligte, maar ook Lattrop en Noord Deurningen moesten nog groeien.' (www.regiocanons.nl, canon Denekamp) Geodetisch monument in De Bilt Bart Root en ondergetekende hebben dit voor jaar een bezoek gebracht aan het voormalige gebouw van het KNMI waar het ijkpunt van alle zwaartekrachtmetingen van en door Ve- ning Meinesz zijn begonnen. In de kelder is een ijkpunt, maar ook op een van de leuningen van de buitentrap. Dit ijkpunt is ook door an deren gebruikt zoals BPM (later Shell) voor ijking van hun eigen gravimeters. Nu wilde de FIOD (thans gebruiker van het gebouw) op 5 juni een opening doen, en daarbij willen ze tijdens de opening (door de staatssecretaris van Financiën) gebruik maken van dit gegeven. Hierbij een van mijn foto's van Bart Root met de Holweck Lejay gravimeter, bij het buiten- punt. Op de foto is rechts van het instrument een heel klein koperen plaatje te zien met de tekst 'Lab voor Geodesie Delft'. Dus het is een geodetisch monument geworden. (Joop Gravesteijn) ZwaartéWa Lab voor QiWm Uithangborden op internet 'In 1569 had de 'boeckprenter Harman Jansz.' den Vergulden Passer uithangen; hij leverde in dat jaar aan de stad vier kaarten van Amster dam, 'twee gestoffeert en twee witte,' vermoe delijk exemplaren van de groote houtsnêekaart van Cornelis Anthonisz., wiens opvolger hij schijnt geweest te zijn. Een ander kaart- teekenaar, tevens ingenieur en architekt, de met lof bekende Joost Jansz. - ook Bilhamer en Beeltsnijder bijgenaamd - woonde in een huis, waar de Landmeter uithing; hij stierf er in 1590. Dit huis stond waarschijnlijk in de Kalverstraat; althans daar woonde hij in 1586.' Bron: J. van Lennep en J. ter Gouw, De uithang- teekens, in verband met geschiedenis en volks leven beschouwd, Amsterdam 1868, p. 461. (www.dbnl.org) Pronkt GeoFort met E-baak? In nummer 2015-2 van het tijdschrift van de RCE prijkt Bart Bennis van GeoFort in een artikel met de kop 'Energielinies'. Onderwerp was evt. duurzame stroom uit waterlinies. (zie www.cultureelerfgoed.nl) 111 Bart Root met de Holweck Lejay gravimeter bij het buitenpunt bij vm KNMI-gebouw r-if g=3BT2&4ftm/è: Koperen plaatje met de tekst 'Lab voor Geodesie Delft' (foto's Joop Gravesteijn) Directeur Bart Bennis van GeoFort haalde met E-baak RCE-tijdschrift. (fragment kleurenfoto Jan van Galen)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 17