Varia: MD-landmeters in oorlogstijd Het Tijdschrift voor K&L van 1942 bevat wei nig over de dagelijkse zorgen in de bezettings tijd. Op pagina 61 deelt het NLF-Hoofdbestuur mee besloten te hebben dat er in september 1942 een congres zal worden gehouden en wel ke mannen daarvoor in vier commissies zijn benoemd. Pagina 62 geeft zelfs bevorderingen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat (MD), waarbij de afkorting o.a. achter een nieuwe rang duidt op de term 'op arbeids overeenkomst'. Een mijlpaal was dat wel. In 1981 nog zou Waalewijn in een dienstjubile- umpublicatie schrijven: 'In 1941 werd ook de rang landmeter van de Rijkswaterstaat bij de MD ingevoerd, waardoor aan de in Wagenin- gen of in Delft afgestudeerde landmeters een zelfde carrière als bij het Kadaster kon worden geboden. Een groot aantal van hen had echter reeds gekozen voor een loopbaan bij het Ka daster op het moment dat aldaar de deur weer werd geopend (1938-1939).' Menéér Sybren Rienstra (1909-1991) zou in 1951 geodetisch ir. worden op een snelle scriptie 'Paspunten'. Hij werd later zelfs hoofd van dienst (en zou mij in 1964 als 15-jarige met MULO-B persoonlijk aannemen voor de basisopleiding Landmeet kunde). In nummer 1981-4 van het MD-blad publi ceerde ik als eindredacteur bij een dagboek van een senior-van-toen de brief van 25 sep tember 1940 die het MD-volk van de baas kreeg met de vraag of ze 'geheel of gedeeltelijk van joodschen bloede' waren. Commentaar van senioren volgde, om te beginnen monde ling. Oud-administrateur A.J. Nienhuis schreef nadien eerlijk in nummer 1981-5: 'Het is won derlijk te bedenken, dat zulke brieven over maatregelen tegen joden uitgingen. Ik heb daar hoogstwaarschijnlijk zelf ook wel wat aan gedaan. We vonden het toen wel een ake lig onderwerp, maar beseften nog niet wat de gevolgen konden zijn. Je dacht nog te veel aan het goede in de mens. Een paar maanden later wisten we wel beter.' In Geodesia is later gepu bliceerd over de gedenksteen van WOII bij de dienst anno 1949 (herplaatst in 2003), inclusief de naam van de omgebrachte Joodse fotograaf S. de Vries.1 Een externe tijdlijn van WOII durf ik bij die bevorderingen van 1942 en hun pr toch niet te plaatsen. Adri den Boer Meetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat. In afwachting van de tot standkoming van een aanvulling van het B. B. R. A. 1934 tot rangschikking in schaal 204 van het ambt van landmeter bij den Meetkundigen Dienst van den Rijkswaterstaat zijn m.i.v. 1-12-1941 tot den rang van landmeter o.a. bevorderd de landmeetk, ambt Ie kl. o.a. M. Lunenburg en J. Wolthuis, de landmeetk.. ambt. 2e kl. o.a. D, Luiten, S. Rienstra, C. Roggeveen en H. E. W. Schut. allen ter standplaats Delft. Voor den nieuwen titel komen alleen civiel-landmeters of daarmede in bekwaamheid gelijk te stellen personen in aanmerking, nadat zij gedurende een diensttijd van ten minste drie jaren van hun geschiktheid hebben doen blijken. 122 1 Adri den Boer, 'Niet met de stroom mee...'. Een bedrijfsmonument voor de jaren 1940-1945, in: NGT Geodesia 1995-4, p. 209/210

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 28