Reacties 2015-02 (Vier eeuwen Nederlandstalige landmeetkundige literatuur) In de vorige editie van ons blad gaf ik een lijst van de tot dan mij bekende Nederlands talige landmeetkundige literatuur. Over de volledigheid van de lijst schreef ik: Ik pretendeer niet dat de lijst van wer ken achteraan dit artikel compleet is, laat staan definitief, maar hoop dat dit een goe de start is als leidraad voor verzamelaars van en voor verder onderzoek naar de Ne derlandstalige landmeetkundige literatuur. Hoe snel zo'n lijst achterhaald kan zijn bleek wel uit het feit dat nog voordat het artikel gedrukt was ik alweer een 'nieuw' werk over bouwmeten van A.M. Sluis uit 1988 gespot had en uiteraard is dit werk inmid dels in de bibliotheek opgenomen.1 De uitgave van het artikel leidde tot een flink aantal positieve reacties, die wederom tot uitbreiding van de lijst en collectie leid de. Cees Aarts, die mij de gebundelde eerste editie van Alberda's werk geschonken had, wist te melden dat er nog een werk van N. Zondag uit 1997 aan de lijst mankeerde.2 Nu is het zo dat, ondanks dat het recente werken betreffen, het lastig vast te stellen is hoeveel afzonderlijke werken door Zondag op de markt gebracht zijn. Van een aantal van zijn werken zijn namelijk meerdere ongewijzigde edities verschenen, voorzien van nieuwe jaartallen van de heruitgave, en het is daar door lastig deze heruitgaven van gewijzigde herdrukken te onderscheiden. Het ontbre kende exemplaar kon gelukkig vrij eenvou dig aan de collectie worden toegevoegd en na bestudering lijkt het, ondanks de nieuwe titel, eerder een tweede druk van zijn Bouw meten uit 1996 te zijn dan een compleet nieuw werk.3 Medelid van de onlangs opgerichte Keuze Commissie Geodetisch Erfgoed (zie pagina 127), Huib Ekkelenkamp nam naar aanlei ding van mijn artikel bij de eerste vergade ring van de KeuzeCommissie een exemplaar van J.Th. Horstink's Leerboek der Land meetkunde ter inzage mee.4 Ook dit werk was mij onbekend en is uiteraard in de lijst opgenomen. Helaas is het werk dermate zeldzaam dat er momenteel geen exempla ren te vinden zijn. Ook uit België kwam met een reactie, dit maal van Jan de Graeve, wel bekend bij die genen die afgelopen jaar in Brussel het IGN bezocht hebben. Hij noemde dat wellicht de werken van Landsberg uit Middelburg in de lijst thuis hoorde. Volgens Jan waren het werken die ook voor de landmeters nuttig waren, maar de grens trekken tussen wat echt landmeterij is en wat praktische meet kunde kan nog boekdelen vullen." Daarbij nodigde hij me uit een keer langs te komen om te zien welke werken nog aan de lijst toegevoegd zouden kunnen worden. Dit wordt zeker vervolgd en Adri den Boer en ondergetekende zullen hier in een toekom stige editie verslag van doen. Tot slot was er nog een bijzondere reactie van Wim van Kooten uit Amsterdam. Hij stuurde mij een brief met daarin een aantal mij onbekende werken en een stukje historie over het bouwmeten. Zo voegde hij de titel Bouwmeten door K. Wagenaar toe aan de lijst.5 Van Wagenaar kende ik alleen de wer- 124 1 A.M. Sluis, Praktisch Bouwmeten, Culemborg, 1988 2 N. Zondag, 4BKB Bouwmeten TB2-3: Theorieboek, Houten, 1997 3 N. Zondag, Bouwmeten, Houten, 1996 4 J.Th. Horstink, Leerboek der Landmeetkunde, band I II, Bandoeng, 1931 5 K. Wagenaar, Bouwmeten, z.p., z.j.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 30