Oprichting KeuzeCommissie Geodetisch Erfgoed Zoals bij de meeste leden wel bekend is, registreert, volgt en publiceert de afdeling IGIE van DHC zoveel mogelijk instrumen ten-collecties in Nederland en maakt deze collecties toegankelijk via haar website. DHC neemt in principe geen collecties of delen daarvan in eigendom. Alleen in uit zonderlijke situaties, zoals een uniek muse aal instrument, neemt de stichting een in strument op in het depot op de Kanaalweg 4 in Delft. Het komt echter steeds vaker voor dat collec ties of delen daarvan aangeboden worden aan DHC om af te stoten, hetzij als schen king, hetzij in bruikleen. Een van de redenen dat DHC geen collecties wenst over te nemen is dat het ontbreekt aan opslagruimte en/of voldoende budget om een dergelijke ruimte te huren. Daarnaast is onlangs gebleken dat de huidige selectiecommissie, belast met het 'oormer ken' van wat de "Historische Geodetische Collectie Nederland" genoemd wordt, pro blemen heeft met het benoemen en selecte ren van wat in deze collectie wel of niet op genomen zou moeten worden. Interpretatie van selectiecriteria en de verantwoordelijk heid voor het maken van 'definitieve' keuzes blijken een probleem. Om deze redenen is besloten een nieuwe werkgroep op te richten die zich juist met deze taken bezig gaat houden. De bedoeling is dat deze nieuwe werkgroep criteria gaat opstellen aan de hand waarvan bepaald kan worden wat met aangeboden items of zelfs hele collecties te doen. Uiteraard speelt het belang van de aangeboden spullen voor de Nederlandse geodetische geschiedenis hier een belangrijke rol. De werkgroep zal dus allereerst een inventaris gaan maken van hetgeen in de Nederlandse geodetische we- reld gebruikt is geweest. Daarnaast zal uiter aard ook buiten de grenzen gekeken worden om te zien of bepaalde instrumenten in een breder perspectief geplaatst dienen te wor den. Eenmaal opgesteld kunnen de criteria door de nieuwe werkgroep gebruikt worden voor het beoordelen van de aangeboden collecties en voor het beslissen over de bestemming van de instrumenten en andere objecten. Aangezien DHC zelf geen collecties wenst over te nemen zal de werkgroep contact op nemen met mogelijke ontvangers en het transport regelen naar mogelijke ontvangers c.q. tijdelijke opslag. Indien voor de objecten geen directe bestemming gevonden kan wor den, dan kan zij bemiddelen bij het plaatsen van een advertentie op marktplaats, op onze website of in ons tijdschrift. Uiteraard zal alles in goed overleg gaan met de werkgroep IGIE. Op vrijdag 26 juni j.l. is in een speciale vergadering van DHC aan de Kanaalweg 4 te Delft de werkgroep, bestaande uit Wim Eimers, Huib Ekkelenkamp en onder getekende, opgericht. Tijdens de eerste zelfstandige vergadering van de werkgroep, die door een onfortuinlijke val met de racefiets van Wim Eimers slechts door twee derde van de leden bijgewoond kon worden, een besluit genomen over de naam van de werkgroep en een aanzet gegeven van het plan van aanpak. Zoals in de titel van dit stuk te lezen is, heet de werkgroep voluit KeuzeCommissie Geodetisch Erfgoed en zal waar nodig afgekort worden tot KeuzeCommissie of zelfs tot DHC-KCGE. Nicolas de Hilster (DHC-KCGE) 127

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 33