Column: doe-opnames 'Voor inzage in het tot heden verzamelde materiaal, klik op www.beeldbank-dhc.nl.' Dat is een stimulerende zin op een van de drie websites van de stichting.'Het geselecteerde beeldmateriaal dient zo goed mogelijk te voldoen aan de norm dat het productieproces of enige vorm van procesgang duidelijk zichtbaar is, anders gezegd een doe-opname', aldus een vervolgzin. Al waren ze niet van deze beeldbank, de vraagstelling werd ook duidelijk in het vorige nummer van dit blad met prinses Margriet en prins Willem-Alexander in actie met sextanten. Er was geen sprake van maritieme outsourcing naar de Oranjes. Juist voor foto's krijgen bobo's instrumenten in handen om zogenaamd te meten. Simpel is het niet. Claire Louise Coombs - sindsdien prinses - trouwde in 2003 met prins Laurent van België. 'Claire werkte tot in 2003 als landmeter. Ze was vennote in het landmetersbureau Bröne, Oldenhove Coombs', zo schrijven royaltybladen trots, en in gouden gidsen bestaat dat bureau natuurlijk nog onder die naam! (En van eerder: 'Ze ging stage lopen bij het geometrie- en immobiliënbureau Bröne-Oldenhove in Waver, waar ze na drie jaar het diploma van landmeter behaalde.') Op een doe-opname van haar klopt het dus weer wel. Een niveau lager dan. Prijkte in menig blad, ook in Geo- Info 2015-1, niet een doe-opname waarop VVD-minister Melanie Schultz van Haegen-Maas Geesteranus in Leiden 'een stukje BGTopmat'? Zijn er ook niet meer foto's bewaard van prominenten die de eerste palen heien of dito stenen leggen dan van heiers en metselaars? Niet altijd zijn het bobo's: al valt het op GeoBuzz mee (of tegen): het kunnen ook prettig ogende 'beursbabes'zijn. (Klein)kinderen doen het ook wel:'This picture is of a young girl looking through an old 4 leveling screw transit. This was during the annual Florida Surveying and Mapping Society (South Florida Chapter) picnic' (www.pobonline.com). Pakweg ook op www.geheugenvanneder- land.nl staan foto's van metende mensen met instrumenten, waarbij je denkt: was het voor de foto, de meting of de mee ting? 'Nederlandse marine: Een paar mariniers bezig de positie van hun schip, de "Noord Brabant", te bepalen dmv een sextant. 1914', aldus toch een bijschrift bij een foto van HMS Noord-Brabant uit het blad Het Leven. Waarom deden zij dat in meervoud? Adri den Boer 128

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 34