Pittigs N m— Van de redactie Inhoud 'De naam Reeuwijk wordt voor het eerst vermeld in 1248, als een landmeter van de graaf van Hol land de grens vastlegt tussen de gebieden Middel burg en Voshol', aldus de webstek van het streek archief in Woerden www.rhcrijnstreek.nl. Koeman schreef in het Snellius-lustrumboek uit 1955: 'De veertiende eeuw kent reeds de landme ter van de Grafelijkheid'. Pouls zei in zijn levens werk: 'De oudste tot nog toe gevonden vermel ding in het Nederlands van het woord 'landmeter' is gevonden in het archief van de stad Brugge en dateert van 1282.' Het overtreffende voorbeeld illustreert ook dat landmeter het oudste mannen beroep lijkt. Ook een beroep van oude mannen? Professor Baarda wist het in dat Snellius-lustrum- boek uit 1955 op pagina 9 al: 'Na zijn vijfen dertigste jaardag mag een geodeet zijn stem doen horen in de raad der ouden. In november kent de DHC-gemeenschap (vooral 35+) weer ontmoetingen op de Donateursdag en op GeoBuzz. Het contrast in taal is opvallend. Vervangen van prima Nederlandse woorden door Engelse is van kids voor de (klein)kinderen tot Human Resources voor Personeelszaken wat heet 'imponeertaal'. (Rijkswaterstaters hebben ook al sinds 2006 samen één Corporate Dienst.De stichting is daar wars van: het blijft een Dona teursdag van De Hollandse Cirkel! En kijk op internet maar wat 'Dutch circle (party)' betekent. NB. In DHC 2015-1 gaven we op deze plaats door dat op de ALV van GIN in november was beloofd dat het Kartografisch Tijdschrift in het eerste kwartaal van 2015 ook in de DHC-tijd- schriftendatabank zou staan. In augustus was dat nog niet het geval. Webstektip: www.pinterest.com/wapowers1/georgia-land- surveyor/ Hypotheekbewaarders en landmeters: vuur en water? 99 'Pareltjes van landmeetkunde' in Antwerpen 107 Historisch nieuws 110 Varia: mijnmeters op Beeldbank TU Delft 120 Varia: 'antieke landmeters' 120 Varia: zelfregistrerende theodoliet van 1912 121 Varia: MD-landmeters in oorlogstijd 122 Varia: Franse landmeetprenten 123 Reacties 124 Column: doe-opnames 128 97 Georgia Land Surveyor Zacharias Klaasse Adri den Boer Adri den Boer Russisch luciferdoosjesetiket, 1962 (www.flickr.com)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 3