deel van Gelderland. De algemene invoering was per 1 maart 1811. Ook de Code Civil werd van kracht; daarin werd gesproken over de openbare registers en de verantwoordelijkheid van de "Bewaarders der Hypotheken". Omdat in Frankrijk begonnen is met de openbaarma king van de hypotheken, werd in ons land tot 1992 nog gesproken over "hypotheekbewaar der", hoewel ook akten van levering e.d. wer den bewaard. Toen ons land in 1813 weer onaf hankelijk werd, bleven de Franse wetten gewoon van kracht. Vele nieuwe wetten wer den pas op 1 oktober 1838 van kracht. Ontwikkeling van de openbare registers Samengevat hebben de openbare registers de volgende geschiedenis doorlopen: 1. Vóór 1811 bestonden plaatselijk de zoge noemde Signaten van bezwaar (openbare registers), die werden gehouden door de Lands-, Ambts- of Gerechtsschrijvers. Deze registers werden bij de Franse wetgeving vanaf 1810 overgebracht naar de Griffies van de rechtbanken. 2. Bij Keizerlijk Decreet van 21 oktober 1811 wordt een aantal wetten op belastinggebied met ingang van 1 januari 1812 hier te lande ingevoerd. Tot deze wetten behoort ook de wet van de 21e Ventöse An VII (11 maart 1799) aangaande de bewaring der hypothe ken, de verplichtingen van de hypotheekbe waarders en de onder de naam hypotheek rechten bekende belastingen; in elk arrondissement moest een bureau voor de bewaring van de hypotheken gevestigd zijn. 3. In artikel 2 van het Keizerlijk Decreet van 30 januari 1811 wordt de griffier van de rechtbank van eerste aanleg in elk arrondis sement voorlopig belast met de bewaring der hypotheken, totdat een hypotheekbewaarder zal zijn aangesteld. Het arrondissement van de rechtbank van eerste aanleg en dat van het hypotheekkantoor vallen dus samen. 4. In het jaar 1811 fungeerden tot 1 maart in het zuiden des lands openbare registers - per gemeente - bij de rechtbanken. Na 1 maart werden deze overgebracht naar de bewaringen van de hypotheken. Aan het hoofd van dat kantoor stond een Agent der Hypotheken, die ressorteerde onder het Na tionaal bestuur der Registratie. Vanaf 1812 spreken we over bewaarder der hypotheken. Na 1 maart 1811 zijn er openbare registers op alle 34 kantoren van de hypotheken. De registers van vóór 1 maart 1811 werden naar deze kantoren overgebracht vanaf de recht banken. De registers in 1811 fungeerden als een voorlopig stelsel. 5. Van 1 januari 1812 tot 1 oktober 1838 wer den er per kantoor van de bewaarder in schrijvingsregisters voor hypotheken en overschrijvingsregisters voor alle andere akten gehouden, weer beginnend met deel 1. De inschrijving was toen nog geen vereiste voor het ontstaan van het rechtsgevolg, maar diende fiscale doelen, en wat de hypotheken betreft was er sprake van een zekere derden- werking. 6. In het begin waren de openbare registers in de Franse taal geschreven. Zo rond 1815 waren de registers tweetalig. Toen de Franse invloed later afnam, waren de registers in het Nederlands gesteld. Als later stukken in een vreemde taal werden aangeboden, dan werd een translaat ingeschreven. 7. Met de komst van het Burgerlijk Wetboek per 1 oktober 1838 werden per kantoor nieu we in- en overschrijvingsregisters aange legd, opnieuw beginnend met deel 1. Van 1 maart 1811 tot 1 juli 1948 werden de borde rellen (zakelijke uittreksels uit hypotheekak ten) met de hand ingeschreven in blanco registers en andere akten werden tot 1 april 1950 met de hand overgeschreven. Dat kopi eerwerk gebeurde door de zogenoemde bladschrijvers, een geestdodend en slecht betaald werk. 8. Per 1 juli 1948 resp. 1 april 1950 werden de aanbieders van stukken (veelal notarissen) wettelijk verplicht om bij hun akte een door hen vervaardigd afschrift aan te bieden op voorgeschreven formulieren, waarbij zij moesten verklaren dat dit stuk eensluidend was met het ter in- of overschrijving aange boden stuk. 9. Per 1 september 2005 is er de mogelijkheid om akten elektronisch aan te leveren. Met ingang van 12 juni 2006 bestaan er lande lijke series openbare registers, één voor de hypotheken en één voor andere akten. De scheiding tussen deze series is dus een his torische, nog uit Frankrijk afkomstig. 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 6